“Предизвикателствата пред земеделците са много и тази година за тях е трудна във всички посоки. Годината е изпълнена с трудни пазари, с кризи и според мен и държавата, и ЕС трябва да мислят по малко по-различен начин, защото предварителните индикации на това, което се планира в Стратегическите планове, се провалиха. Ние сами си създаваме нелоялна конкуренция от трети държави, които не спазват същите екологични изисквания и това прави пазарите в Европа много трудни.
Има заявки на държавите около ЕС, около България, за удвояване на количествата внос в ЕС особено в сферата на плодовете и зеленчуците”, коментира за Агри.БГ Явор Гечев, бивш служебен министър на земеделието и съветник на Президента в областта на земеделието.
По думите на Явор Гечев военните конфликти в различни части от света също оказват влияние върху пазарите. Според него много важно е и на стратегическите позиции, където се взимат решения за сектора, да застават хора с повече практически опит, а в държавата да се намери воля за национално съгласие.
“За съжаление политическите кризи в България докарват до работа на парче, защото кой каквото и да направи в момента, не знае дали ще остане”, коментира още бившият служебен министър.
Явор Гечев акцентира върху бързите действия по отношение на Стратегическия план за развитие на земеделието, както и бюджета на държавата за следващата година.
"Стратегическият план за развитие на земеделието беше внесен от кабинета на Иван Иванов, беше доизгладен от мен и от моя екип, като отстранявахме над 400 забележки без да можем да пипаме основата му и в момента, в който той се утвърди, бе ясно, че не може да бъде същият.
Гръмнаха нещата с прекалено големите очаквания със Зелената сделка. Оказа се, че слагаме само екологични изисквания, които дори не са агроекологични, което вместо да даде стабилност на доходите на земеделските производители, по-скоро им отне. Европа се старае да е лидер в екологизацията, но Европа забрави да е лидер в индустрията и след като гръмна войната в Украйна последващо и в Ивицата Газа, се оказа, че ние не сме адекватни на времето.
Първите две години от Стратегическите планове минаха, ние не сме отворили нито една мярка. Не казвам, че има някой виновен. Конюнктурата до голяма степен е такава, и когато се сменя правителство след правителство, който и да е министър, полудява, особено без 130 депутати зад гърба си. И от тази гледна точка, ние сме категорично закъснели с всичко”, анализира Гечев.
Според него трябва бързо да се разработят схемите по отношение на управление на риска.
1 КОМЕНТАРА
02.11.2024