Резултатите от лаборатория в Монпелие, Франция, показват, че животните във Велинград са болни от чума по дребните преживни животни (ДПЖ), а т. нар. филогенетично дърво сочи връзка с болестта в Гърция и Румъния. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратиев по време на пресконференция в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Вече е потвърдено, че болни животни от Тулча са били превозени по море до Гърция, откъдето най-вероятно чумата е достигна а и до нас, това коментира за Агри.Бг д-р Красимир Колев, който е един от първите ветеринари допуснати до стадото през ноември.
“Докато няма 100% доказателства обаче от БАБХ не могат да твърдят как е дошла болестта у нас. Щамът е показал ниски нива на смъртност - около 2% и в съседните държави”, каза д-р Даниел Денев, началник отдел "Здравеопазване на животните" в БАБХ.
Заболяването е контактно, припомниха държавните ветеринари.
“В сряда очакваме Европейската комисия да изпрати експерти, които да проверят случая на чумата при нас. Комисията вече наложи първия кръг от санкции. Наложена е цялостна вътрешна проверка на отдел “Здравеопазване на животните” в ОДБХ - Пазарджик, като колегите временно са отстранени от работа, каза д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ.
От Агенцията показаха снимки, които собствениците на обекта са изпратили до д-р Красимир Колев, който ги е посъветвал да с обърнат към регистриран ветеринарен лекар, лекуващ на фермата. По неофициална информация е търсена помощ от доста лекари.
В края на ноември БАБХ обяви огнище на чума по ДПЖ в животновъден обект във Велинград, в който се отглеждат 1700 овце. Бяха взети две проби от животните, като и двете показаха положителен резултат за чума по ДПЖ в Националната референтна лаборатория. Преди седмица втората проба от животните беше изпратена за изследвани и в лаборатория в Монпелие, Франция, а животните бяха поставени под карантина.
5 КОМЕНТАРА
18.12.2024
17.12.2024
17.12.2024
17.12.2024
16.12.2024