ЕГН и трите имена ще бъдат достатъчни, за да бъдат наети работниците в земеделието с еднодневни трудови договори.
"Следващата стъпка е дигитализацията, така че да отпаднат и служебните бележки, с което постигнахме много добро разбирателство между бизнеса и министерството", каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.
Той представи промените в Наредбата за условията и реда за предоставяне, регистриране и отчитане на т.нар. еднодневни трудови договори. При обявяването на промените присъстваха също така Цветан Цеков и други представители на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев и Филип Лисичаров от Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“, както и от Българската асоциация на малинопроизводителите.
Предвижда се част от информацията, която може да бъде установена по служебен път, да не се попълва в трудовите договори.
"Еднодневните трудови договори години наред ни създаваха огромни притеснения и ни вкарваха в една постоянна виновност", припомни Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“.
Той обяви, че договорите ще се сключват без начален и краен час на работното време. Това е изключително важно за земеделците, освен това еднодневният трудов договор ще може да е за 4 часа.
"Ще бъдем облекчени и да не пускаме бележки като работодатели, а това да става по служебен път между министерствата", каза Цеков.
“Опростява се административната тежест към сезонните работници, което беше голяма пречка за работата в земеделието и адмирираме, че за няколко месеца се решиха неща, за които години наред не се намираше изход”, каза Цветан Филев от НАТ-2010. Той обяви още една важна промяна - в бъдеще ще може за един работен ден да се наема работник за повече от една земеделска култура, а не както досега за една.
Според Филип Лисичаров от сектора на розопроизводството и розопреработката, с промените ще бъде дадена възможност да се изсветли подотрасъла и да имат възможност ангажираните да си плащат данъците на държавата.
Вече десет години у нас се използват еднодневните трудови договори, след като през 2015 г. беше променен Кодексът на труда. През миналата година са предоставени почти 240 000 образци за еднодневни договори, от които са се възползвали 1763 земеделски стопани.
От началото на 2025 г. до края на май предоставените образци са 83 600 на 822 земеделски стопани, стана ясно от думите на министър Гуцанов.
От края на август миналата година срокът, за който могат да се наемат работниците чрез еднодневни трудови договори, вече е до 120 дни, като предходният срок беше до 90 дни.
Работниците се наемат за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн. Сериозно облекчение за наетите с подобни договори е, че те запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения за безработица.

1 КОМЕНТАРА
09.06.2025