Негодуванието срещу гърцизацията на селскостопанските продукти в южната ни съседка вече е достигнало преломна точка. Фермерите се обърнаха с писмо към институциите, за да ги призоват за повече контрол върху турските домати, съобщава Gargalianoi Online.
Димитър Митев: У нас се субсидира преработка, която не работи с българска суровина
В съответствие с европейските норми производителите в Гърция прилагат определени продукти за растителна защита. Поне от две десетилетия са спрели използването на химически активни вещества, които се считат за забранени. Замяната им с биологични препарати е оскъпило производството. На този фон турският фермер не е изправен пред никакви ограничения. Той може да използва каквито иска химикали.
В писмото фермерите привеждат скорошни примери за практики, които са скандални.
“Наскоро беше съобщено, че голяма пратка домати от Турция, предназначена за Израел (чрез тристранна продажба на гръцки търговец), е блокирана на гръцка земя, тъй като Израел е отказал да я получи поради липса на валидни фитосанитарни документи и др. Какво мислите, че стана с тази пратка домати от Турция? Или какво мислите, че стана с останалите 4 617 000 килограма домати от Турция, внесени у нас само през септември? Намерихте ли място за продажба, на което пише домат от Турция? Отговорът е, разбира се, не.”
В писмото си гръцките фермери напомнят, че нееднократно са алармирали институциите за продукти, които са внесени от трети страни, но се продават на потребителите като гръцки.
Очевидно това е така, защото някои допускат тази практика, а има индикации, че политически кръгове желаят тя никога да не се променя, обслужвайки лични интереси, се казва още в него.
Фермерите призовават за преразглеждане на приоритетите, истински контрол на вноса на продукти от трети страни и пресичане на беззаконието. Те напомнят, че Изпълнителен регламент (ЕС) 2019/1793 и Регламент (ЕО) №.149/2008 Европейският съюз е установил задължителен контрол върху само 10 селскостопански продукта от турски произход при влизане в Европа. Въпреки това всяка държава-членка има право да определи допълнителен национален списък на задължителен контрол за остатъци от пестициди.
В писмото си те задават и два сериозни въпроса:
Защо правителството допуска създаването на нелоялна конкуренция в ущърб на гръцките производители?
Пука ли му на някого от ръководството на министерствата, самия премиер или местните депутати, че децата ни да ядат отрова?
Вижте още:
Печалбата не надвишава 20% от крайната изкупна цена на розовия цвят
Турски фермер започна да произвежда биочесън за европейския пазар
0 КОМЕНТАРА