“Ако има среща за решаване на проблема, който се създава с въвеждането на Наредбата за контрол на превоза на стоки с висок фискален риск, ще участваме. Ако има протести, ще излезем заедно с колегите!”, каза за Агри.БГ председателят на УС на Националния съюз на градинарите в България Мариана Милтенова.
“Това е безотговорно отношение към нашия сектор”, допълни тя и коментира, че политиците трябва най-накрая да излязат и да кажат искат или не да има производство на плодове и зеленчуци в България.
“Има производители, които имат неприятности, които в 5-6 часа търсят хора, които трябва да подготвят удостоверенията, за да могат да ги изпратят.
Има хора, които нямат възможност да назначат нов персонал. Няма как да се справят. Те са по-малки стопанства и положението е много неприятно. Не зная защо няма никаква реакция. Имахме обещание, че ще се решава въпросът. Министър Тахов уж е на наша страна, а решение няма”, коментира още Мариана Милтенова.
По думите на Милтенова стопаните са недоволни, защото не могат да изпращат стоката си.
“Правят тези удостоверения, в следващия момент се налага нещо да се коригира, всичко това създава изключително много затруднения”, категоричен е председателят на УС на Съюза на градинарите.
Милтенова е на мнение, че политиците постоянно си прехвърлят отговорността помежду си и решение за сектора няма.
Преди дни няколко национално представителни организации, членове на Националния съвет по храните, изпратиха писмо с искане за промяна на наредбата за контрол върху движението на стоки с висок фискален риск до служебния премиер Димитър Главчев, министъра на финансите Людмила Петкова и министъра на земеделието и храните Георги Тахов.
Излязоха и на протест по места. Според тях въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите. Организациите настояват за ревизия на законодателството. От НАП пък казаха в отговор, че гроздето е сред стоките с най-голям фискален риск, тъй като се използва най-често в схемите за измами с ДДС.
Развръзката предстои.
4 КОМЕНТАРА
08.08.2024
07.08.2024
07.08.2024
07.08.2024