У нас разсадопроизводството сякаш е един пренебрегнат етап от зеленчукопроизводството. За това най-вече говори липсата на политики в тази посока.
От години секторът призовава за субсидиране на производството на български разсад като гарант за качествено родно зеленчукопроизводство, но това все още не е факт. За важността на този начален етап – разсадопроизводството, Агри.БГ последно говори с дългогодишния агроном и градинар Ради Радев.
Той е и част от Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП), а наблюденията му са, че градинарството като цяло се пренасочва към култивационни, защитни съоръжения, защото отглеждането на зеленчуци на открито става все-по-сложно в настоящите климатични условия.
Оранжерийното производство обаче далеч не е лишено от проблеми и заплахи при настъпването на неблагоприятни природни явления.
„В момента застраховането на покривните конструкции на култивационните съоръжения е проблем. Той не касае само производството на разсад, а като цяло на зеленчуци, отглеждани така. Много често тези помещения и площи се ползват под наем, а собствениците не намират за целесъобразно да ги застраховат.
Приканваме да се направи някакъв гаранционен фонд, който да обезщетява производителите именно при такива събития. В момента никой не отчита като застрахователно събитие щети по разсадопроизводството, не получаваме и обезщетения при бедствия”, казва Ради Радев.
По думите му в основата на тези проблеми са, първо, липсата на компетентни кадри на държавните постове, обвързани със взимане на решение и политики. Второ, дори да има политическа воля, правителствата у нас станаха с твърде кратък живот, че да се развият системни политики.
0 КОМЕНТАРА