С всеки изминал ден се увеличават случаите на положителни проби на бруцелоза при говедата, сигнализират читатели на Агри.БГ. Техните стада драстично намаляват неясно докога.

Четете още: Фермери от Централен Балкан алармират: България ще изгуби голям брой стада и чиста храна

За да получим по-пълна картина на епизоотичната обстановка и доколко застрашителна е тя, потърсихме отговор от Българската агенция по безопасност на храните. 

Кога е констатиран първият случай на бруцелоза по говедата за тази година?

 

Тази година първите установени случаи на болестта бруцелоза при едри преживни животни, са при два броя говеда от с. Бенковски, общ. Кирково, обл. Кърджали на 02.02.2024 г., а по-късно през годината на 20.05.2024 г. още 3 броя животни от същия животновъден обект са установени като позитивни за болестта.

Огнището в този животновъден обект не е ново, а e установено вследствие на мерки, предприети като оздравителен план във фермата, при вече обявено огнище там през изминалата 2023 г. Тогава като позитивни са били установени 18 броя животни на 17.10.2023 г. 

В същото населено място през 2023 г. е имало още 2 ферми със съответно 14 броя и 2 броя позитивни говеда, а през тази година 21 броя животни в общо 5 ферми в това населено място са с установени положителни резултати.

Колко са засегнатите ферми до момента и в кои области?

 

Към днешна дата положителни проби за болестта са били установени в три области: Благоевград (1 обект), Кърджали (6 обекта) и Ямбол (13 обекта).

Колко са унищожените/заклани животни до момента?

 

Към днешна дата унищожените/заклани животни, дали положителни резултати при изследването им за бруцелоза, са 121 броя. Останалите 98 броя положително реагирали животни предстои да бъдат унищожени/заклани.

Какво обезщетение се дължи на стопаните съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност и в какъв срок?

 

За изплащане на обезщетение собствениците в срок до три работни дни от датата на умъртвяването, унищожаването или на смъртта на животните подават заявление до директора на съответната ОДБХ, към което прилагат набор от документи.

Директорът на съответната ОДБХ съставя акт за обезщетение в срок до 30 работни дни от датата на умъртвяването, унищожаването или смъртта на животните, когато същата е настъпила след датата на обявяване на съмнение за възникване на болест по чл. 47, ал. 1, и изплаща обезщетението в срок до 30 дни от датата на влизането в сила на изготвения акт със средства от бюджета на БАБХ или с целево предоставени средства от държавния бюджет. При определяне на размера на обезщетението може да се наложи коефициент на редукция, определен съгласно наредбата по чл. 109.

Какви мерки са взети от страна на БАБХ за ограничаване на заразата?

 

Мерките, които се прилагат в обекта с констатирани положителни животни за бруцелоза, са:

- клане по хуманен начин на едрите преживни животни, показали положителен резултат за болестта бруцелоза, спазвайки се изискванията на Наредба № 22 от 14.12.2005 г. за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване;
- обезвреждането на страничните животински продукти (СЖП) съгласно Регламент № 1069/2009 г.;
- почистване и дезинфекция на помещенията и инвентара в стопанството;
- вземане на официални кръвни проби за изследване на бруцелоза от всички стопанства за едри преживни в населеното място;

Наложените мерки са с цел опазване на общественото здраве, чрез оздравяване на стадата, в които е констатирано заболяването, както и предпазването на останалите стада от разпространение на бруцелозата в тях.

Защо в Гърция се поставят ваксини срещу заболяването, а в България те не са включени в Националната профилактична програма?

 

В България, както и в повечето държави членки на Европейския съюз, е предприета стратегия за борба с бруцелозата без ваксинация, а чрез поголовно тестване на животните и изключването на положително реагиралите животни и оздравяване на техните стада. 

Заболяването на територията на страната се среща спорадично (рядко), като най-често засегнатите региони са тези в пограничните населени места с Турция и Гърция. БАБХ следи разпространението на болестта и извършва непрекъснат анализ на ситуацията.

Подкрепете независимата журналистика