Колко разплодници с налични дози замразена сперма се съхраняват в Националния генетичен резерв, разясни Светослава Боева – началник отдел „Западен център по репродукция и анализ” към Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ).

Още по темата: Електронна система бори дублираните животни

Данните към 1 април 2024 г. сочат, че в този резерв са налични 416 381 броя дози на две места в София и в Сливен от 626 разплодници от пет вида животни от 80 породи. Най-голям е процентът на съхранение на семенна течност от вида говедо. 

  • При говедата се съхранява генетичен материал от 28 породи с 469 мъжки разплодници и 351 630 дози от тях. 
  • За вида биволи има 4 породи с 33 представители и 28 604 дози.
  • При овцете са 21 породи с 58 разплодници от различните породи и 24833 дози.
  • Козите са по-слабо представени с 6 породи, 13 представители и 1013 дози.
  • При конете са 11 породи с 51 представители и 10301 дози от вида.

Данните бяха изнесени по време на първия семинар относно Европейската стратегия за генетични ресурси в животновъдството, организиран от ИАСРЖ и Института по животновъдни науки – Костинброд. Събитието се проведе на 8 май в София и събра на едно място представители на научните среди, развъдните асоциации, фермерското съсловие.

Лектори и гости дискутираха потенциалните проблеми и произлизащите от тях възможности, свързани с опазването на генетичните ресурси у нас. Те засегнаха и проблемът с контрола на произхода на животните и издаването на сертификати от развъдните организации. 

Критично е също осигуряването на достатъчно, достъпно и дългосрочно финансиране. Основната отговорност за това е на националните правителства и институции, като на европейско ниво също има опции за финансиране. 

Често съхранението, документацията и използването на генетични ресурси са неглижирани и няма достатъчно дългосрочни инвестиции. Освен това много от публичните институции нямат специален бюджет за поддържане на качествени колекции от генетичен ресурс, стана ясно още по време на срещата.