Нови промени в Наредба 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти предвижда корекция в отстоянията между индустриалните ферми, научи Агри.БГ от земеделското министерство. Обект на промените са действащите правила за ферми за отглеждане на птици и свине и те са предизвикани от рисковете, свързани с опасните заболявания по животните.
Така например, за новите ферми с над 350 кокошки-носачки и над 500 бройлери, ще има специфични изисквания, на които те трябва да отговарят - двор за извеждане на животните без хранилки, както и място, на което да се съхранява и обеззаразява торът от птиците.
Регламентирани са и отстоянията между индустриалните стопанства за птици - 500 метра от друг животновъден обект за индустриално отглеждане на птици от същия вид и 3000 м при птици от друг вид.
Само за 2024 г. в страната са регистрирани 18 огнища на заболяването инфлуенца по птиците, като са засегнати над 1 млн. птици, а за първите два месеца на 2025 г. са обявени 5 огнища с над 100 000 птици, мотивират се от аграрното министерство.
В проекта на наредба са прецизирани разпоредбите, свързани с бялата зона, която се обособява в животновъдните обекти за отглеждане на птици и свине в индустриални ферми, с оглед действащите практики, при спазване на мерките за биосигурност. Има описани специфични изисквания както за едната, така и за другата зона.
В промените на Наредба 44 са включени допълнителни разпоредби относно технологично свързаните обекти за отглеждане на свине и птици в индустриални ферми и люпилни за птици. Регламентирано е в индивидуалния план за биосигурност в индустриалните ферми за свине и птици и люпилните задължително да се съдържа информация за движението на животните между технологично свързаните обекти. Допълнително е въведено изискване за технологично свързаните животновъдни обекти за отглеждане на птици в индустриални ферми и люпилни, които са на различни собственици или ползватели, но споделят обща инфраструктура, същите да разполагат с процедури за намаляване на риска от възникване на заразни заболявания.
Отпада обаче задължението за извършване микробиологичен качествен контрол чрез вземане на проби за собствениците и ползвателите на животновъдни обекти за отглеждане на птици и люпилни.
Във връзка с новите тенденции при отглеждането на птици в промените на наредбата е включена и регулация за т. нар. „мобилно отглеждане на птици на открито“. Така ще бъде позволено стопаните да гледат птици в преместваеми конструкции или съоръжения (например преместваем фургон, преместваеми съоръжения с перфорирани или плътни стени и други), използвани с цел постоянен достъп на птиците до открити дворове.
Промените ще бъдат обсъждани обществено в продължение на 30 дни.
Пълния текст на промените в Наредба 44 можете да намерите ТУК

0 КОМЕНТАРА