“Проблемът в последните години е, че производството на зеленчуци в в големи мащаби намалява, но за сметка на това се увеличават производителите, които искат да самозадоволяват нуждите си. Не можем да кажем колко са, но по производството и продажбата на семена установяваме, че има много земеделци, които искат сами да си произведат зеленчуците, да знаят какво да си произвели”, коментира по време на демонстрационен ден в Института по зеленчукови култури “Марица” в Пловдив проф. Даниела Ганева, директор на института.
По думите й селекцията на зеленчуци в ИЗК “Марица” се води в няколко направления, като поддържането на сортовия състав е както поради интереса на стопаните, така и от научна гледна точка. Учените обаче залагат основно на продуктивността, след това целят и постигането на някакъв вид устойчивост.
Тя даде пример със сорта домати “Идеал”.
“Сорт “Идеал” не е устойчив, но се отглежда в нашите градини и в личния двор. Това е сорт, който независимо какви са климатичните условия, дава достатъчно продукция и хората са доволни от него”, каза проф. Даниела Ганева.
В ИЗК “Марица” са създадени над 300 сорта, стана ясно от директорът на института. По думите й не всички сортове обаче са внедрени в практиката, някои са били просто линии или материали, които са използвани за селекционния процес.
“В момента има около 30 сорта, които са патентовани и за които се поддържа патент. За някои от сортовете и след десетата година се пазят сертификати, но таксите в Патентното ведомство ставата изключително високи и ако този сорт не се отглежда, не се произвежда, трябва да се прецени дали той е наистина толкова важен, че да се пази или да остане свободен”, коментира още проф. Ганева.
По думите й липсата на сертификат не спира процесът на семепроизводство в института, което наред с научната дейност е едно от сериозните направления в дейността.
0 КОМЕНТАРА