Над 50-годишна история има професионалната гимназия в Севлиево, където се подготвят ученици по две специалности – механизация на селското стопанство, а другата е логистика, която е свързана с нуждите на местните фирми, които транспортират стоки от региона. ПГ "Марин Попов" разполага с единствения за Северна България музей на селското стопанство.

Четете още: Опитни пчелари в подкрепа на бъдещите колеги в сектора

 

По време на фестивала „Семе българско“ в Севлиево, училището се представи със собствен щанд, на който се предлагаше зеленчуков разсад, билки и цветя, които са отгледани от децата в училище. 

„Паралелките са пълни, учениците са запалени по устройството на автомобилите и земеделската техника, интересуват се от работа с трактори, но сериозен проблем е липсата на съвременна техника. Тракторите ни са стари и амортизирани, същото е положението и с прикачния инвентар. Имаме нужда от помощ от фирмите за подновяване на машинния парк“, сподели за Агри.БГ Стефан Монев, преподавател в училището.

Докато специалността "Логистиката" се изучава дуално с изнесено обучение във фирмите, то при земеделската специалност няма изявен интерес от земеделците в региона, децата да карат практиките си при тях, което е странно на фона на големия недостиг на работна ръка в сектора, стана ясно от думите му. 

„В чужбина всички професионални училища карат последните две години практиките си във фермите“, споделя Монев собствения си опит от посещението на аналогични школа в странство. 

След като завършат, някои се ангажират в селското стопанство, други си намират работа в сервизи за ремонт на автомобили и земеделска техника. Децата имат възможности за реализация, още повече, че в земеделската специалност получават безплатно шофьорски книжки за няколко категории.

В цялото училище са около 150 ученици. За съжаление част от тях са от много бедни семейства и не могат да изкарат до 12 клас, тъй като тръгват на работа по-рано, сподели учителят.

Училището разполага с малка оранжерия, стопанисва на собствена земя орехови градини, а наскоро са създадени и млади овощни насаждения. 

„Има интерес от учениците да произвеждат и да направят нещо с ръцете си. Сами сеят картофи и царевица, а оранжерията се пълни с домати и краставици, през зимата се отглеждат спанак и лук“, каза още Стефан Монев. 

Готовата продукция се раздава на учениците като бонус за положения труд. 
 

Подкрепете независимата журналистика