По-заможни швейцарски фермери поставят в неизгодна ситуация германските си колеги. Вече поредна година те купуват и наемат обработваема земя в Германия, тъй като предлагат по-висока цена, съобщава Agrarheute.
Какво можем да научим от германците?
Фермерът Даниел Майстер е един от потърпевшите. Неговото стопанство се намира близо до германско-швейцарската граница, в района Баден-Вюртемберг. Наскоро той губи земя, която години наред е наемал, заради по-добрата оферта на швейцарец.
Собственикът на земята винаги казваше, че никога няма да я даде на швейцарец. Преди няколко месеца се случи точно обратното поради “финансови причини”, казва Майстер.
Според него швейцарските фермери могат да плащат по-добри цени. Освен това купуват суровините си в Германия много по-евтино, отколкото в Швейцария.
Регионалната асоциация на германските фермери отправя критики, че швейцарците получават средства от ЕС и транспортират продуктите си през границата безмитно, където ги продават на по-високи цени.
Даниел Майстер няма планове да разраства фермата си, но се нуждае от достатъчно земя за да се грижи правилно за съществуващите добитък.
С нарастващото количество земя, която се предоставя на швейцарските колеги, това става все по-трудно, оплаква се той.
Опасенията са, че ако нещата продължат както през предходните години, това ще застраши съществуването на фермерите в региона.
Според оценки на местната асоциация на фермерите над половината от обработваемата земя в областта Валдсхут вече е собственост на швейцарци. Около 300 швейцарски фермери са активни в региона.
Швейцарските фермери имат стимул да купуват земя в Германия, казва Освалд Трьондле, председател на асоциацията на селскостопанския район Waldshut BLHV. Според споразумение от 1958 г. те имат право да внасят стоки от Германия в Швейцария безмитно в рамките на гранична зона с ширина десет километра.
Вижте още:
България има дама-финалист за европейските бионагради 2024
Топ 4 на европейските страни, които използват най-много фосфорни торове
Готвят нови промени в стандартите за добро земеделско и екологично състояние
0 КОМЕНТАРА