Очакванията на Министерството на земеделието и на “Напоителни системи” ЕАД са, че с наличния към момента и очаквания през май и юни воден ресурс, поливен сезон 2025 трябва да протече нормално, като се обслужат миналогодишните площи във всички посочени региони.
Това каза аграрния министър Георги Тахов пред депутатите от Комисията по земеделие в Парламента. Той участва в изслушване, заедно с представители на Министерството на околната среда и водите и на Министерството на енергетиката, относно проблемите с напояването за земеделски нужди и обезпечаването на поливен сезон 2025 г.
Министърът уточни, че водата ще се подава към земеделските производители по предварително съгласуван график.
Той припомни, че съществува ред, по който се използват водите в страната. На първо място са водите за битово-питейни нужди, следва водата за напояване, а на трето място е осигуряването на необходимите води за енергетика. „В годините назад обаче, не винаги тази хронология на норматива се е спазвала и въпросът е актуален“, смята Георги Тахов.
Министърът приветства решението да не се изпуска вода от язовир „Белмекен“, както и да се редуцира изпускането от язовир „Батак“ на половина - от 15 млн. кубика на 8 млн. кубика. „Освен това е договорено тези 8 млн. кубика да се изпускат само при крайна необходимост, когато има нужда от балансиране на самата система. Забраните са с цел да се запълнят нужните количества в двата язовира, които са необходими за поливния сезон“, каза още Тахов.
От думите му стана ясно, че нивото на язовир „Белмекен“ е близо 50 милиона кубика като неговия приток само от началото на месец април е около 10 милиона кубика, което значи че мерките дават резултати. Необходимите водни количества за нормалното протичане на поливния сезон от язовир „Белмекен“ обаче би трябвало да бъдат около 90 млн. кубика , като се очаква значително увеличение на притока през май и юни.
„Възстановяваме участъци от главни напоителни канали и други съоръжения, по които не са извършвани никакви ремонти повече от 60 години“, каза още Тахов в отговор на депутатски въпрос.
При капитализацията на напоителните системи до края на тази година ще бъде възложено проектирането на над 40 съоръжения и ще стартират дейности за възстановяване на 20 съоръжения, което ще позволи акумулирането на по-големи водни обеми. Предвидени са също така средства за закупуване на механизация, тъй като Напоителни системи нямат багери, булдозери, влекачи, самосвали и друга техника.
„Годината е много сушава и тази тенденция продължава. Малко над 58% е запълняемостта на комплексните значими язовири, което е с около 5% по-малко от предходната година на този ден (10.04.2024)“, каза зам.-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов. Данните на МОСВ сочат, че за питейно-битово водоснабдяване запълняемостта е на близо 68%, което е с около 2% по-малко от 2024 г.. По отношение напояването запълняемостта към момента е близо 37%, което е около 7-8% по-малко спрямо предходната година. При енергетиката има над 72% запълняемост, което е с 2% по-малко в сравнение с миналата година. В момента има повишаване на обема в 35 комплексно значими язовира, а в 10 - понижаване.
„Тенденцията не е толкова обезпокоителна само при условие, че има разумно и устойчиво управление на водите по всяко едно от направленията“, каза Костадинов.
Според него обаче дилемата между това да има водоподаване за електроенергия или за напояване не може да бъде решена лесно. На министерска среща между МЗХ, МОСВ и МЕ е намерено устойчиво решение за момента, което е препотвърдено и от премиера - забраната за използване на язовир Белмекен за енергийни нужди, но то не може да остане дългосрочно.
„Има много какво да бъде направено и в инвестиционен план и по отношение на общата координация, както и при приоритетите за водоползване“, каза още Костадинов.
Той даде пример и с язовир "Горни Дъбник", чието използване в напоителния сезон ще бъде проблемно, тъй като водите отиват за питейните нужди на Плевен. „Това е още едно потвърждение, че трябва да имаме трайни устойчиви решения, така че да не се противопоставят енергийния сектор срещу напоителните нужди или тези на водоснабдяването“, сподели експертът.
Според зам.-министър Костадинов засега между министерствата се намират решения в диалогов режим, но “се движим по ръба или върху много тънък лед”.
1 КОМЕНТАРА
11.04.2025