Френските фермери организират национални протести в понеделник срещу търговското споразумение между ЕС и Меркосур, опасявайки се от засилена чуждестранна конкуренция. Гневът им нарасна след лошите реколти, болестите по добитъка и забавянето на обещаните реформи, предаде www.france24.com.
Стремежът на Европейския съюз и южноамериканския блок Меркосур да приключат дългогодишните търговски преговори до края на годината отново разпали гнева на земеделците в Общността.
Подобно разочарование беше изразено от фермери в цяла Европа миналата зима заради увеличения внос от Украйна.
Настроението във Франция обаче се влоши още повече след ударените от дъжд реколти, епидемии от болести по добитъка и парламентарни избори, които забавиха мерките, обещаващи да успокоят предишните протести, при които фермерите блокираха магистрали седмици наред.
"Тъй като фермерите са изправени пред по-евтин внос, обременителни регулации и оскъдни доходи, сделката с Меркосур би представлявала горчива „черешка на тортата“, казва Арно Русо, ръководител на основния синдикат на фермерите във Франция - FNSEA, пред BFM TV в неделя.
Десетки хиляди ферми във Франция, най-големият земеделски производител в ЕС, изпитват финансови затруднения, каза още той.
Френските фермери се страхуват, че споразумението с Меркосур ще донесе повече говеждо, пилешко, захар и царевица от Бразилия и Аржентина, страни, които използват пестициди за културите и антибиотици за растеж на добитъка, които са забранени в Европа.
Френските фермери ще проведат митинги в понеделник и вторник, предимно пред правителствени сгради, като част от протестите, планирани до средата на декември, уточнява Русо.
Още преди общонационалната акция, група фермери с трактори блокираха едната страна на магистрала близо до Париж в неделя вечерта, издигайки лозунга „Да не внасяме селското стопанство, което не искаме“.
Президентът Еманюел Макрон увери в неделя, че се противопоставя на предложената сделка с Меркосур.
Недоволство изразяват земеделските организации е в останалите големи страни производителки в Европа – Полша, Испания, Италия, Германия и др.
Европейската организация на най-големите земеделски организации COPA-COGECA призова ЕС да "преразгледа" този проект и да "защити търговска политика, която отговаря на строгите стандарти на европейското селско стопанство“.
Германия, която не желаеше да приеме споразумението с Меркосур, когато Ангела Меркел беше канцлер поради обезлесяването на Амазония, смени позицията си при Олаф Шолц, в търсене на нови промишлени пазари. Политическата криза и разпадането на правителствената коалиция принуждават германските фермери да заемат изчаквателна позиция, предаде БТА, позовавайки се на информация от Франс прес.
В Испания всички големи селскостопански организации изразяват опасенията си, особено по отношение на животновъдството. Това споразумение е "остаряло и непоследователно", според организацията на испанските фермери (Asaja).
Най-голямата браншова организация в Италия "Колдирети" (Coldiretti) изрази "дълбока загриженост" относно споразумението в писмо до премиера Джорджа Мелони, обявявайки, че то "би имало опустошителни последици върху сектора на хранително-вкусовата промишленост".
Министерството на земеделието на Полша изрази "сериозни резерви" по отношение на проекта, който "може би ще има някои ползи за промишлеността, морския транспорт и определени услуги, за сметка на повечето сегменти от агро-хранителния сектор".
Една от основните земеделски организации (NSZZ RI Solidarnosc) призова премиера Доналд Туск да "блокира" проекта.
Националният съвет, долната камара на австрийския парламент, прие резолюция срещу споразумението, припомни земеделското министерство. "Ограничаването на селскостопанското производство в Европа чрез все по-строги стандарти не е съвместимо с настойчивостта за споразумения от стар тип. Австрия е експортно ориентирана страна, ние искаме "играта" да бъде честна", обяви ведомството.
0 КОМЕНТАРА