Накратко:
•    Във Франция загубите могат да надхвърлят 1,6 млрд. евро
•    Реколтата в Германия вероятно ще бъде с 6% по-ниска от миналата година


Очертаващите се слаби резултати за европейската реколта от пшеница през този сезон вече не са изненада за никого, но ситуацията е особено тежка във Франция и Германия. 

Въпреки че резултатите от реколтата не са обещаващи, цените на пшеницата все още остават ниски. В понеделник, пшеницата от септемврийския контракт на Euronext падна до 215,50 евро/тон на борсата в Париж. 

В Германия, но също и във Франция, реколтата от пшеница този сезон е разочароваща, като фермерите са изправени пред огромни загуби. Асоциацията на производителите на пшеница и зърнени култури (AGPB) във Франция изчислява загуба от 10 милиона тона пшеница в сравнение със средната многогодишна стойност. Предвид слабата перспектива цените би трябвало да са по-високи, но световният пазар не позволява това, коментират експертите от Agrarheute.

В Германия и Франция влажното време влияе върху резултатите от реколтата. Климатичните явления във Франция засегнаха сериозно зимните култури, а сега хвърлят съмнения и върху пролетните.

Френската организация на производителите AGPB вече говори за загуби от 10 милиона тона при реколтата от пшеница. Фермерите ще приберат едва 26 млн. тона тази година, вместо 36 млн. тона, което значително ще се отрази върху доходите на производителите. Според организацията щетите за зърнопроизводителите тази година могат да надхвърлят 1,6 млрд. евро.

Ето защо френският министър на земеделието Марк Фено пътува из страната, по покана на AGPB, за да добие представа за щетите и за тежкото положение на фермерите. Производителите се надяват на спешна помощ, както и за дългосрочна подкрепа от министъра.

Различни агенции отчитат все по-песимистични резултати от реколтата и в Германия. Според Международния съвет по зърното (IGC) реколтата от зърно в страната вероятно ще бъде с 6% по-ниска от миналата година. 

Проучване на германска информационна агенция показа, че фермерите са разочаровани от реколтата си. Малко над 60% от 2500 анкетирани стопанства заявяват, че реколтата им е под средната.

Лош е не само добивът, но и качеството, по-конкретно съдържанието на протеин, затова в момента премиите за качествена пшеница се увеличават.

Поради слабата реколта цените в Германия в последните дни показват тенденция към повишение. Търговците търсят добро качество и са готови да вдигнат цените, но за сега офертите все още не са достатъчно атрактивни, за да се стигне до реални сделки.

Международният пазар оказва натиск върху цените, защото предлагането на световния пазар е огромно. Северна Америка и Русия очакват добри резултати.

Зимната пшеница скоро ще бъде напълно прибрана в САЩ. USDA в момента оценява 77% от пролетната пшеница като „много добра до добра“. По черноморските пристанища пшеницата все още се предлага на много ниски цени и едва ли някой иска да купува европейски стоки.