Напрежението в аграрния сектор есклалира след публикувания от Министерството на финансите проект на бюджет 2025. От сметките става ясно, че няма заложени пари за продължаване на т.нар. „Украинска помощ”, както и средства за инвестиции в напояването на земеделските площи.
Междувременно се проведе и заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). На него започна обсъждането на проекта на Закон за държавен бюджет за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2025-2028 година.
"Обсъждаме всички възможни приходни и разходни мерки, напълно сме наясно, че някои от предложенията не гарантират устойчивост", каза в началото на дискусията Людмила Петкова, служебен вицепремиер и министър на финансите.
Тя подчерта, че целта е запазване на фискалната устойчивост в средносрочен план.
"По-скоро трябва да има ограничаване на разходите и поетапно увеличаване на вноските за пенсиите, но по голяма част от приходните и разходните мерки няма съгласие. Наясно сме, че не може да има съгласие по всички мерки. Не е моя функцията да коментирам какви закони са приети. Народните представители имат пълните правомощия да правят всичко, което искат да правят със законодателството, както и да предложат други мерки. Нашите предложения се базират на есенната ни макроикономическа прогноза и на действащото законодателство", каза Людмила Петкова.
По-рано днес от Българската аграрна камара поискаха спешна среща с парламентарните групи, за да се обсъдят дефицитите в перото на бюджет 2025 по отношение на аграрните политики. Същото поискаха и от Националната асоциация на зърнопроизводителите и сдружение „Обединени земеделски производителите”. Последните две организации обявиха и протестна готовност, ако не се заложат в проектобюджета за следващата година средства за напояване и продължаване на Украинската помощ.
0 КОМЕНТАРА