За втора поредна година у нас се проведе Фестивал на чесъна. През последния уикенд на септември радомирското село Долни Раковец, което се слави като чесновата столица у нас, бе домакин на събитието.

За биопроизводството са важни не само субсидиите, но и потребителското търсене

Тълпи от посетители изпълниха площада на селото, а богатата фолклорна програма започна внушително с изпълнение на гайдарския състав от Смолян „101 каба гайди”. Търговската площ беше изпълнена с богат асортимент от фермерски, занаятчийски и арт продукти – чесън, млечни, месни, пчелни и веган продукти, яйца, картофи, печива, напитки, преработена продукция и ред други.

Освен качественото производство на десетки български производители събитието включваше кулинарни демонстрации, състезания и игри по сплитане на чеснови венци. В центъра на интереса беше т.нар. черен чесън, който ферментира като такъв при специални условия и има уникален, благ вкус.

Сред производителите му са и сестрите Янина Бориславова и Десита Кулин, наследнички на фамилия доайени в месното производство на чесън, които са и част от организаторите на фестивала. А майка им, Анелия Иванова, обясни защо точно в това радомирско село се провежда Фестивалът на чесъна.

„Чесънът в село Долни Раковец се получава така, както никъде другаде. Дори в съседни села той не става толкова добър. Почвата ни е богата – чернозем, имаме и минерални извори… Смесица от фактори водят до отличаващ се с вкусовите си качества и голям размер чесън, който се ражда в нашето село. Производството му се е превърнало в местна традиция. Аз лично съм пращала чесъна ни за разсаждане в различни части на страната и никъде не става по-добре от тукашния”, сподели за Агри.БГ Иванова.

Приготовленията за тазгодишното издание на фестивала са започнали още в началото на годината, споделя Янина Бориславова. И резултатите са налице – почти 4 пъти повече посетители от премиерното издание през 2023 г.

Миналата година участниците бяха 18, тази година са 73-ма. През 2023 г. фестивалът се проведе за първи път. Три семейства се обединихме и организирахме събитието изцяло на наши разноски. Тази година започнахме организация още от януари, събрахме идеи за програмата и потърсихме подкрепа. Получихме голямо съдействие от Община Радомир, откъдето ни свързаха с бизнеси в общината, които ни помогнаха. Имаме подкрепа и от предприемачи в община Перник. 

Постарахме се да осигурим разнообразие от българско производство и богат асортимент. Бяхме много приятно изненадани, когато малко преди началото на фестивала много фермери ни потърсиха с желание да участват. Имаше голямо задръстване на входа на селото, над 4 000 автомобила са влезли по данни на полицията през съботния ден”, разказа Янина Борисова.