Момчиловци е едно от най-живите родопски села. Неговата магия може да се усети истински, само когато човек отиде на място. Там се срещат не само красива природа, но и благи хора, които посрещат гостите с усмивка. 

Екип на Агри.БГ разговаря с кмета Сийка Суркова по време на пътуването си в региона, а нашата среща стана част от поредицата „Фермерски истории от Родопите“. 

Фермерска история от Орфей Милк: Затворен кръг на производство и истински български храни

 

„Момчиловци е живо село с всичко необходимо за протичане на нормален живот - имаме детска градина и училище. Имаме хора, които развиват бизнес тук. Равната отдалеченост от общинския център Смолян, от курорта Пампорово и от Чепеларе ни дават възможност да се запазим живо село. Разбира се, миграцията не е пощадила и нас. Но пък напоследък имаме индикация за съживяване на Момчиловци“, споделя кметът Сийка Суркова, която трети мандат се грижи за развитието на родното си село. 

Много млади семейства, които са живели в чужбина и по големите градове у нас, си купуват къщи в Момчиловци, ремонтират ги и заживяват в селото. 

Винаги поминъкът е проблем в малките населени места, но хората в Момчиловци имат шанс да си изкарват хляба в региона. Туризмът е добре развит, в къщите за гости в землището на селото има около 450 легла. Освен това се предлагат услуги, свързани с туризма, земеделието също има дял в заетостта. 
Картофопроизводството е силно застъпено тук, известни са семената от Момчиловци, но пък в последните години засяваните площи намаляват и това е една тревожна тенденция, която си има и своето обяснение“, казва Суркова. 

Земеделието е отстъпило място на туризма, но едва ли някога ще си тръгне от това красиво място, като знаем любовта на българите към земята и животните. 

„В Момчиловци има две ферми - кравеферма и овцеферма. Единичното отглеждане на крави намалява с годините. Отскоро имаме и още една ферма, в която се отглеждат телета. Овцевъдството продължава да бъде един от поминъците на момчиловеца, макар че и там намаляването на животните е осезателно в годините“, споделя кметът. 

В региона има интересен принцип на отглеждане на овцете в кооператив през лятото. Всички стопани на овце ги качват над Момчиловци, там ги отглеждат, правят предои и събират млечната продукция, като всеки си има своя дял в зависимотс от броя на животните.

Четете още: Драгни Георгиев: IT специалистите са следващите животновъди


В момента повече китайци знаят името Момчиловци, отколкото българи. И това не е случайно. Сийка Суркова разказва за необичайната връзка на родопското село с далечен Китай. 

„През 2009 година една китайска компания започва производство на мляко за пиене с марка "Момчиловци". След това в годините, при комуникация с тях стана ясно, че причината за това е самото село.

Те правят проучване на районите на дълголетието в целия свят и така стигат до Европа, България и Родопите. Идвайки в Момчиловци, представителите на тази компания остават очаровани от самото село, от природата и горите около него, от хората, от звездното небе и всичко, което се случва тук, така че решават техният нов бранд мляко да носи името "Момчиловци". Отношенията с тях ни датират от 2012 година, когато съвсем партньорски започнаха да се организират различни събития, чиято кулминация е Фестивалът на киселото мляко. Тази година той ще се проведе в дните от 30 август до 1 септември, един тридневен пищен празник“, сподели още Сийка Суркова. 

Зад решетките: Затворническа мандра конкурира големите производители с уникални сирена

 

Гостите, били на предишните издания на фестивала добре знаят, че наистина си заслужава да присъстват на този празник. Освен че могат да опитат различни родопски деликатеси от млечни продукти, те имат възможност да се насладят на богата програма, да видят изложителите и стоките, които са изработени изцяло ръчно от природни и естествени материали. 

Кулминацията е във втория ден от празника, когато се избира Кралица на киселото мляко. Момичета от цяла България, участват в този красив спектакъл. 4 от тях си тръгват с награда, като имат шанс да посетят Шанхай и да участват в рекламни клипове на китайското мляко с марка "Момчиловци", както и да получат парични награди. 

„Момчиловци е изключително спокойно място. За престъпност почти не можем да говорим. Хората са добри. Те са благи и комуникативни, умеят да предразполагат. Така че всеки дошъл тук и почувствал със сърцето си, че Момчиловци е неговото място, остава завинаги“, споделя още чаровната дама. 

Една част са новодошлите са IT специалисти и хора, които могат да работят дистанционно. Други са мениджъри  и трети са със съвсем различни професии. 

Възможностите в малкото населено място са различни, но има много ниши за бизнес. Първата трикинг зала в България се намира точно в Момчиловци. Тя е изградена от Мартин Друмев - ютубър, които се е заселил миналата година в Момчиловци със своята съпруга. 

Актьорът Ненчо Илчев е родом от Момчиловци. В продължение на 30 години той колекционира вещи и реквизит на известни български магове. В момента те са подредени в демонстрационен музей на магията в селото. 

Културно -историческият музей разполага с над 3000 експоната, това е единственият селски музей с картинна галерия в него. 150 км маркирани пешеходни маршрути има около Момчиловци. 

„Идвайки тук, хората наистина има какво да видят, има какво да правят и всички са добре дошли“, казва Сийка Суркова, която очаква през уикенда стотици гости на Фестивала на киселото мляко.