Ферма "Санта Клаус" се намира в Родопа планина. Разположена е малко под обсерваторията Рожен и още с влизането през портите на стопанството става ясно – екипът на Агри.БГ е дошъл на необичайно място с необичайни стопани и необичайни животни. 

Позиция: Спасението на земеделския сектор е в напояването

 

Това е първата ферма, която посетихме по време на незабравимото си пътуване до няколко стопанства във величествената планина, за които ще разкажем в поредицата „Фермерски истории от Родопите“. 


„Намираме се в Централни Родопи, ние си избрахме едно място, което е много близко до обсерваторията Рожен и тук посрещаме гости като ги запознаваме с нашите животни. 
За хората в последно време да срещат животни, да сe докосват до природата, е станало нещо чуждо и може би такъв проблем решаваме в обществото“, разказва Драгни Георгиев, собственик на Ферма за елени и други животни „Санта Клаус“. 


В момента в стопанството има три вида животни - еленчета лопатари, овце от швейцарската порода Черноглава овца и шотландски говеда от породата Хайленд. 

Драгни Георгиев не е само стопанин на уникалната Ферма за елени и други животни, но и един от малцината българи, които превозват елитни животни от чужбина

„Вече шеста година превозвам животни и може би съм един от най-популярните превозвачи, защото с годините се утвърдих като човек, който се наема да свърши работа и я върши до край. Превозът на животни от чужбина въобще не е елементарен, защото от една страна имаме живи същества в камиона, от другата страна никога не са изключени пречки по пътя, било то на границата или катастрофи по пътищата и винаги съм успявал да се справя като първата ми идея е била животните да се чувстват добре“, споделя нашия домакин. 

През годините той е успял да изгради много добри контакти в чужбина, докато е превозвал добитък от четирите края на Европа - Финландия, Португалия, Гърция, Германия, Австрия, Холандия, Франция и други. 

Уникалното при неговия транспорт е, че превозва малък брой животни или до един тон. „В този случай хората могат да си позволят да си купят животни с по-хубава генетика, защото когато се купуват в големи количества се взема всичко наред, докато в един камион са качват животни, които са отбрани заради качеството, което имат. Направихме едно пътуване даже и до Ирландия, оттам внесохме един страхотен бик Херефорд, който живее в Пернишко и е може би един от най-класните бици от породата в България“, разказва Драгни Георгиев.

За него превозът на скъпи елитни животни няма само финансово измерение. При своите пътувания той се опитва да научи възможно най-много от опита на чуждите фермери и да го пренесе в нашата страна. 

Преди две години е превозил до нашата страна бици от най-скъпата месодайна порода в света – Вагу.  Животните са доставени от стопанство в Германия. „За мене това е може би едно от най-работещите стопанства в Европа, защото освен, че продават бици и като цяло животни, те продават ембриони и правят ембрионен трансфер, което е наистина уникално стопанство с двама млади собственици - мъж и жена. 

Когато превозвам животни, мога да си позволя да почивам в хотел или далеч от фермата, но винаги предпочитам да нощувам във фермите, те обикновено имат места за нощувки и го правя, за да мога да „открадна“, ако мога така да се изразя, технологията, по която те работят, храненето, или като цяло отглеждането на животните“, споделя още той. 

Опитът от чужбина, дори когато е доста успешен, не винаги се прилага у нас. Причините за това са различни, според стопанина в България се следват остарели принципи на работа.

Драгни е успял вече да промени начина на работа на няколко стопанства. Според него с новите технологии от една страна се намаля трудът, от друга се получава много по-качествена продукция.