Всеки ден не се срещат животновъди без проблеми. Гето Гетов и неговата съпруга Ганка, които стопанисват екочифлик „Гагови ниви“ са от българите, заразяващи със своя оптимизъм. Те произвеждат уникалните млечни продукти с марка „Михалково“. 

Екипът на Агри.БГ премина през бариери, изоставени заводи и стръмни тесни пътища, за да достигне до най-положително заредените герои от поредицата „Фермерски истории от Родопите“. 

Зад решетките: Затворническа мандра конкурира големите производители с уникални сирена


„Екочифликът се намира на 960 м надморска височина в землището на село Осиково. Около 25 години вече сме тук, мандричката ни функционира отпреди двайсетина години. Преработваме само собственото си мляко“, разказва собственикът Гето Гетов. Първоначално е отглеждал 500 овце, но сега са останали 300. За да има мляко целогодишно, животните се заплождат изкуствено, като стадото се разделя на две.  

„Проблем с продажбата на агнетата нямам. Продукцията ми е бутикова. Имам си собствено магазинче в село Михалково, на което разчитам най-много. Зареждам и една верига в Пловдив. Нямам проблем с продажбите нито на млякото, нито на месото и на продукцията, която произвеждам“, разказва още Гетов. 

Макар високо в планината да не се усещат силно летните горещини, той също се сблъсква с последиците от климатичните промени. 

„Проблем с пашата няма. Единственият проблем тук е с водата. От 2 -3 години се засушава и има недостиг на вода. Но мисля, че ще го реша този проблем с поставяне на още един водоем, за да мога в периода, в който има дъждове, да се захранвам“, споделя фермерът.

Редом с Гето Гетов е внукът му Александър, който през тази година е завършил компютърни науки в Нидерландия и има желание да остане във фермата. Той е проявил желание да се занимава със семейната ферма, но трябва първо да премине успешно изпитателния срок от 6 месеца, който дядо му е поставил. „През това време трябва да се учи покрай мен и мисля, че е достатъчно кадърен, за да може да наследи всичко“, казва Гето. 

Александър Синанов има своите аргументи да избере семейната ферма вместо работата пред компютъра. Дори си е поставил цели, които ще следва. 

„Това, което най – много ме тормозеше докато бях в Холандия през периода на обучение беше отдалечеността от семейството. По време на Ковид пандемията когато минахме онлайн обучение усетих, че когато съм тук се чувствам по съвсем различен начин и прецених, че за мен, за моето бъдеще е по-добре да съм тук и да се занимавам със семейния бизнес, отколкото да стоя 10 часа пред компютрите и да работя за някои друг“, споделя младият компютърен специалист. 

В началото Александър ще подобри сайта на екочифлика, освен това има амбиции за автоматизация и модернизиране на работните процесии във фермата и мандрата. 

Все пак трудностите, които преследват всички животновъди се срещат и тук. Намирането на работна ръка навсякъде е предизвикателство. 

„Мога да гледам и 1000 животни. но имам двама пастири, тръгнат ли си и те - нещата ще станат много сериозни. Навсякъде съм с електропастири, животните ми ходят на не повече от 1 км на паша“, казва Гето Гетов. 

В екочифлика няма само овце, там може да се видят и прекрасни диви животни, за които семейството се грижи. Гето ни споделя защо отглеждат елени, муфлони и диви прасета. 

„Със сина ми сме любители на природата и ги купваме от ловни стопанства. Гледаме ги около 4 -5 месеца заградени, за да мога да свикнат с района и ги пускаме на свобода“, става ясно от думите му. 

Районът е тих и спокоен, ловува само местната дружинка, а бракониерите не смеят да припарят. 

Около 70-60 животни са преминали през „детската градина“ на семейство Гетови и вече са пуснати на свобода. 

За неопитните хора, които имат мерак за работа в селското стопанство, Гето Гетов дава кратък съвет:

„Опитайте и няма да сгрешите и ще останете доволни, защото ще работите за себе си“.