Продажбите на земеделска техника втора ръка в Италия неумолимо растат, надвишавайки повече от два пъти обемите на новите трактори. Това сочи проучване на федерациите FederUnacoma и Federacma, което цели да установи кои са факторите, довели до бума. Оказва се, че тази тенденция се забелязва и в други европейски страни, съобщава Agronotizie.  

CEMA: Без значителни промени на пазара на земеделска техника в Европа

През последното десетилетие разликата между продажбите на нови трактори и продажбите втора употреба в Италия се е увеличила драстично в полза на последните. Ако през 2014 г. използваните машини са задоволявали около 57% от вътрешното търсене, през 2023 г. този процент е 75%. 

Според данни, публикувани от FederUnacoma, през 2023 г. в Италия са регистрирани над 70 хиляди трактора, от които само 17 600 нови и почти 52 800 втора употреба. Съотношението е почти 1:3. 

Според Мария Тереза ​​Маскио, президент на FederUnacoma, е възможно действителните обеми да са по-високи от представените. Често не се проследяват продажбите на употребявани трактори между частни лица. 

Най-купуваните втора ръка трактори на Ботуша са с ниски мощности. 

Пазарът на употребявани машини е съсредоточен най-вече върху диапазона на мощността между 25 и 75 конски сили, докато най-продаваният клас мощност при чисто новите е между 100 и 175 конски сили, подчертава Маскио. 
 
Съдейки по данните, предоставени от CEMA, използваните земеделски машини надвишават новите както в Италия, така и в други европейски страни. През 2023 г. в Австрия и Германия продадените употребявани трактори са били приблизително 4 пъти повече от новите и повече от 3 пъти повече от новите в Испания. Също така през 2023 г. Турция - пазар, различен от европейските като обеми и динамика - регистрира продажби на втора употреба 4 пъти по-високи от тези на нови модели, достигайки почти 324 хиляди единици.

В няколко страни в периода 2021-2023 г. продажбите на употребявани агромашини отчитат спад. Това са Австрия, Германия и Испания.

В Северна Европа и Германия тракторите втора употреба са на средна възраст от 5-10 години и с висока мощност. По-доброто качество на моделите води до по-високи изкупни цени, но и до по-голяма възвръщаемост на полето. По-старите превозни средства се продават главно в Източна Европа.

Много италиански и европейски компании предпочитат употребяваните трактори по една проста причина: тяхната рентабилност намалява и инвестирането в нови трактори става все по-трудно. Според Евростат през 2023 г. националният индекс на селскостопанския доход е спаднал с  0,6% спрямо 2022 г., а този за целия Европейски съюз (27 страни) отбелязва стойност от -5,3 % спрямо 2022 г. Сред страните с отрицателен показател са също Германия (-4,8%) и Франция (-14,4%), които представляват двата най-големи европейски пазара за продажби на селскостопански превозни средства.

Маскио подчертава, че в момента ниските селскостопански доходи и по-високите цени поради увеличението на производствените разходи не насърчават покупките на нови машини, особено сега, когато високите лихвени проценти оскъпяват исканията за финансиране.




Вижте още:

Фермер: Намалих горивото с 20% и увеличих производителността с 30%

В САЩ търсят онлайн трактористи с опит с компютърните игри

Как да модернизирате автопарка си лесно и ефективно?