Дания е една от най-култивираните страни в света - почти ⅔ от територията й се използва за селско стопанство. Това обаче е на път да се промени, тъй като тя планира да превърне 15% от земеделската земя в гори и естествени обитанията. Причината се корени в новия й приоритет - намаляване на употребата на торове и справяне с острата липса на кислород в датските води, съобщава Agrointel.

Виктор Ромбаут: Дали фермерите стават по-добри в изкарването на пари? Отговорът е не

Държавата ще инвестира 6,1 млрд. долара за тази мярка за изкупуване на земеделска земя от фермери през следващите две десетилетия. На придобитата територия ще бъдат засадени милиард дървета, което значително ще промени датския пейзаж. 

За да реализира проекта, Дания създаде специално министерство през август тази година като част от споразумение, подписано през юни между фермерите, индустрията, синдикатите и екологични групи.

Основната цел на тези промени е да се справят с големи екологични предизвикателства, особено в контекста, в който селското стопанство е най-големият източник на емисии на парникови газове в страната. Датските законодатели се опитват да постигнат законовата цел за намаляване на емисиите със 70% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.

Тази година нивата на кислород в датските води са спаднали до тревожни нива, проблем, причинен от оттичането на хранителни вещества от торове, използвани в ниско разположени райони, което подчертава спешната необходимост от тези значителни екологични мерки. 

В проекта от реформи е вписано и предстоящо въвеждане на въглероден данък върху селското стопанство, което прави Дания първата страна, която инициира подобна мярка. Това е данък върху метеоризма, който има за цел да таксува животновъдите за парниковите газове, отделяни от крави, свине и овце. Мярката ще се прилага от 2030 г.

Датските животновъди ще бъдат облагани с 300 крони (40,2 евро) на тон еквивалент на въглероден диоксид през 2030 г., а данъкът ще нарасне до 750 крони (100,5 евро) до 2035 г. Въпреки това, поради приспадане на 60% данък върху дохода, действителната цена за тон ще започне от 120 крони (16 евро) и ще се повиши до 300 крони (40,2 евро) до 2035 г.



Вижте още:

FAO: Употребата на пестициди се е увеличила със 70% за две десетилетия

Индексът при цените на торовете се повиши с близо 6%

Технологичните карти за полски домати, пипер и корнишони: Как да ги тълкувате?