България е на второ място в класацията по горски пожари за 2024 г. Това сочи статистика, изготвена от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS).
На първо място е Кипър с констатирани 0.57% опожарени земи от общата площ на страната. За България този процент е 0.34%.
Графиката се базира на данните от общата за континента информационна система, следяща пожарите.
По последни данни над 38 000 хектара българска земя вече са били изпепелени от огъня през 2024 г. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за цялата 2023 г.
Страната ни обикновено преживява около 600 горски пожара всяка година. Тези инциденти годишно засягат средно около 10 000 хектара земя, което води до преки икономически загуби от около 2,5 милиона евро.
Все още гори край село Черепово в Сакар. Пожарът е ограничен, но погълна около 12 000 декара. Обявеното бедствено положение в общините Харманли и Тополовград остава. Няма опасност за населени места.
Междувременно зам.-министърът на земеделието Иван Капитанов посети засегнатите от пожара територии, предаде БТА.
"Собственици на изгорели пасища в Сакар планина ще бъдат обезщетени. След като приключи пожарът в Сакар планина, имаме готовност да инструктираме нашите служби по места, пострадалите животновъди да подадат заявления, за да могат да бъдат подпомогнати", обясни Иван Капитанов по време на брифинг пред медиите на място.
Той увери още, че Министерството на земеделието и храните ще работи в посока да се даде максимална възможност животновъдите да ползват повече пасища, например в съседни землища.
Според доклада на EFFIS за 2022 г. основните причини за горските пожари в България са:
Заради небрежност - 321 пожара (62%)
Палеж - 16 пожара (3%)
Естествени причини - 21 пожара (4%)
Неизвестна причини - 158 пожара (31%)
1 КОМЕНТАРА
07.08.2024