За първи път от 25 години насам фермер, и то от България, се очаква да оглави земеделска комисия в Брюксел. Това е животновъдът Стоян Чуканов, който е номиниран за председател на Комисията по земеделие, околна среда и селски райони в Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).
Четете още: ЕК пита: Кои трябва да са приоритетите на новата многогодишна финансова рамка?
На пленарна сесия на 13 февруари групата на организациите на организираното гражданско общество одобри кандидатурата му за секция „Земеделие, околна среда и селски райони ” в Комитета.
ЕИСК е консултативен орган на ЕС, в който влизат представители на три групи – работодатели, синдикати и организации на гражданското общество. Той представя становища по свързани с ЕС въпроси пред Европейската комисия, Съвета на ЕС и Европейския парламент, като по този начин действа като мост между вземащите решения институции на ЕС и гражданите на Съюза.
Секциите са шест, като секцията за земеделие, околна среда и селски райони е сред водещите. Нейният председател се избира на всеки пет години, като ротацията между групите определя кой поема ръководството.
„След фермерските протести в Европа през миналата година вече има промяна в отношението към фермерите. Едно от основните им искания е да бъдат допуснати пряко до дискусиите в Брюксел и да имат пряко участие във вземането на решения за политиките, които ги касаят. Това е и промяната, която се забелязва, и отразява ангажимента на президента на Европейската комисия – да има по-голяма трибуна за фермерите и по-адекватен ангажимент от страна на обществото”, коментира Чуканов за Агри.БГ.
Окончателното одобрение на кандидатурата му ще дойде през септември тази година, когато ще се проведе първата пленарна сесия на новия състав и ръководство на ЕИСК. В момента комисията се ръководи от германски синдикалист с опит в млекопреработвателната индустрия.
Ролята на председател на Комисията по земеделие в рамките на Комитета е ключова. Той организира и ръководи секцията, към която идват всички законодателни инициативи в областта на земеделието, околната среда и селските райони и свързаните с тях политики. Ролята му е важна в контекста на обсъжданията за бъдещето на Общата селскостопанска политика, Зелената сделка, разширяването на ЕС и много други.
„Аз съм част от трета група на Комитета, в която има 26 представители на големите европейски фермерски организации от общо 110 членове. Още преди протестите миналата година ме номинираха в бюрото на секцията като един от двамата земеделци. Желанието им е да се види реален земеделски производител начело, за да се чуват по-ясно фермерските проблеми”, споделя Чуканов.
Поглеждайки година назад, той определя работата си в Комитета като доста интензивна. През януари 2024 г. бе докладчик по становището за бъдещето на ОСП, а през април – по темата за опростяването на ОСП. Две от самоинициативните му становища бяха продиктувани от проблемите на зърнените борси у нас и Коридорите на солидарността, свързани с войната в Украйна. Едното касае разширяването на ЕС и влиянието му върху земеделието, а другото – бъдещето на общия пазар.
В момента Чуканов работи по становище за промяна в Регламента за организацията на общите пазари, което цели подобряване на позицията на фермерите във веригата за доставки.
„Не е възможно фермерите едвам да свързват двата края, докато всеки следващ по веригата увеличава печалбите си за сметка на потребителите. Целта ни е да подобрим позицията на фермерите, защото не може да се разчита само на субсидии. Фермерът трябва да има възможност да печели адекватно от труда си”, категоричен е Чуканов.
Вече е одобрен бюджет за работна група по становище за регенеративното земеделие, отново по негова самоинициатива. Работата по него ще започне през март.
„Искаме да дадем ясни, общовалидни дефиниции за регенеративно земеделие. Дискутират се нови формули за подкрепа, но за да бъдат администрирани ефективно, трябва да има ясни дефиниции. Вече не трябва да се говори за компенсации, а за стимули. Земеделието трябва да бъде конкурентоспособно и печелившо. Да ти дава възможност да се развиваш в посока, която да бъде благоприятна за климата и едновременно с това да те държи на пазара с подходящи приходи”, подчертава той.
Чуканов бе предложен за български представител в ЕИСК през 2020 г. от Министерството на земеделието. Към момента кандидатурата му тази година е издигната от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), Обединени български животновъди (ОБЖ), Асоциация за развъждане на месодайни породи говеда в България (АРМПГБ) и е подкрепена от Българска агрохранителна камара (БахК), Съюз на птицевъдите в България (СПБ), Асоциация на свиневъдите в България (АСБ), Асоциация на индустриалното свиневъдство (АИСБ), Браншова камара на месодайното животновъдство (БКМЖ), Селскостопанска Академия – Земеделски институт Стара Загора, Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Съюз на зооинженерите в България, Национален съюз на говедовъдите.
Избирането му като част от новото ръководство на ЕИСК през септември би дало възможност България да председателства Комисия по земеделие в Брюксел и да има решаваща роля в определянето на европейските политики за земеделие.