Какво се прави относно проблема с тромавата процедура по узаконяване на сондажите? Кога ще се стигне до неговото решение? Взимат ли институциите предвид спецификите на отделните случаи – собствена земя, под аренда, вид насаждения? Тези и още въпроси, свързани с напояването, отправиха фермери към експертите на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по време на информационната среща за Кампания 2025 в Пловдив.

Всичко за Кампания 2025

От агроминистерството представиха дейностите и политиките за увеличаване на поливните площи, като акцентираха върху проектите на „Напоителни системи” ЕАД. Беше изтъкнато, че в Пловдивско и Пазарджишко има вече рехабилитирана инфраструктура и са заложени още проекти по обновяването на хидромелиоративните системи. 

„Над 100 хил. дка земеделски площи в Пловдивска област се напояват, като за цялата страна са около 350 хил. дка. Около 35% от напояваните площи у нас са в Пловдивско, подчертаха експертите.

Фермерите, от своя страна, изместиха фокуса към проблемната тема с узаконяването на водоизточниците в стопанствата, която продължава да лежи на плещите им и да затруднява производството. Една процедура за сондаж обикновено отнема 2 години.

„Кажете ни какво правим със сондажите. Взимаме земя под наем, правим сонда, слагаме помпа и почваме да поливаме, но земята не е наша”, попита разгорещено фермер. Друг коментира: „Има ли как като арендатор да имам законовото право от името на собственика да отида и да извърша действия по узаконяване, ако той не е поел тази отговорност?

Това обаче е решение за хората с трайни насаждения, които дълго ще бъдат в даден имот, но при полското производство със сеитбооборот започва една дълга процедура, която е много вероятно да бъде приключена, когато те вече са на друг парцел, където да започнат процедурата отначало”, отбеляза трети.

„Запознати сме с невъзможността да си узаконите сондажите, но тези въпроси са към Министерството на околната среда и водите (МОСВ), не са нито към Напоителни системи, нито към МЗХ. Водим разговори с ръководството на екоминистерството да се облекчат процедурите и да се ускори процесът по разглеждане на документите… Темата със сондажите ще бъде коментирана, за да стане ясно какво може и какво не може”, увериха от агроминистерството.

По-рано през месеца, след среща на екоминистъра Манол Генов с представители на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ стана ясно, че от МОСВ са поели ангажимент да бъде въведен уведомителен режим за ползване на повърхностни води за напояване на малките и средните стопанства, отглеждащи плодове и зеленчуци.

„Освен това предстои да се облекчат процедурите по изграждането на сондажи, както и да се съкрати срокът за издаването на разрешителни”, заяви пред Агри.БГ тогава председателят на Камарата – Цветан Цеков

Новината, че тази година в заявлението за подпомагане за всички площи със зеленчуци има изискване да се отбележи дали са поливни, или не са, повиши напрежението още повече и притесни фермерите. Аделина Стоянова, директор на Дирекция „Директни плащания” в МЗХ, успокои страстите, като обясни, че изискването няма санкционен режим и е за целите на статистиката - няма нищо общо със субсидиите.

"Информацията ни трябва само за да ни даде представа колко и кои площи, върху които се отглеждат зеленчуци, се напояват. Ако в заявлението се отбележи, че площите са поливни, към системата трябва да се прикачи документ, който да показва правното основание за ползването на водата за напояване. Ако имате сонда, но тя още не е узаконена, това не означава, че не си поливате зеленчуците. Ако имате документ, го прикачвате”, обясни Стоянова.

Изискването е въведено в последното изменение на Наредба №4 от 30.03.2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни. Там е записано, че към заявленията за подпомагане за поливни площи по ал. 1, т. 4, на които се отглеждат зеленчукови култури, се прилагат следните документи:

разрешително за водовземане и/или за ползване на воден обект, издадени по чл. 44 и 46 от Закона за водите, договор с доставчик на вода за напояване, удостоверение за поливност или друг документ, удостоверяващ правното основание за ползване на водния обект или вода за напояване, в случай че разрешителното за ползване е издадено на трето лице.”