Все по-малко работна ръка има в България и все по-трудно се намират хора, които да работят в селското стопанство. В повече случаи за брането на плодове и зеленчуци се наемат сезонни работници, които са от малцинствата и често основният им доход са държавните помощи.
За да се съгласят на работа обаче, освен надницата идва и моментът, в който трябва да се съгласят да подпишат и еднодневен трудов договор. Ако не подпишат трудов договор, земеделският производител ще бъде глобен. Така накратко можем да опишем омагьосания кръг, в който се въртят българските производители на плодове и зеленчуци.
Защо е важно за земеделските стопани да отпаднат еднодневните трудови договори?
На Третата национална среща на производителите на плодове и зеленчуци, организирана от Браншова камара "Плодове и зеленчуци", се проведе важен разговор с министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Темата бе административната тежест, която еднодневните трудови договори създават за земеделските производители, и необходимостта от нова, по-гъвкава система за наемане на сезонни работници.
По време на форума социалният министър отбеляза, че по-доброто управление на трудовите отношения и по-прозрачните и справедливи механизми ще водят до по-добър живот за всички граждани.
„Ако селското стопанство не процъфтява, то ще се отрази негативно и на социално-осигурителната система“, предупреди Гуцанов. Той се ангажира с решение на проблема с еднодневните трудови договори, а екип от Браншова камара „Плодове и зеленчуци” проведе среща и представи своите притеснения относно сегашното трудово законодателство в сектора.
Проблемите с еднодневните трудови договори
Еднодневните трудови договори бяха въведени с цел да осигурят легална заетост на сезонните работници в земеделието и да гарантират социалните им права. На практика обаче, тази форма на наемане води до редица административни и финансови затруднения за земеделските стопани.
На първо място идва бюрократичната тежест за земеделските производители. Към момента фермерите са задължени да обработват голямо количество документи всеки ден, което отнема ценно време и ресурси.
Освен това стопаните се сблъскват и с все по-затруднен достъп до работна ръка. Много работници не желаят да работят при тези условия, защото все още има притеснение, че тези работници, които получават социални помощи и трябва да подпишат еднодневен трудов договор, ще бъдат орязани от помощите.
„Истински кошмар” – така описват стопаните забавянето в работния процес. Всекидневното подписване на договори отнема време и забавя производствения процес, особено по време на кампанийни дейности като прибиране на реколтата.
Търсене на по-добра алтернатива
Земеделските производители настояват за премахване на еднодневните договори и въвеждане на по-гъвкава система, която да облекчи административната тежест. Целта е да се намали бюрокрацията и позволи на фермерите да се фокусират върху производствения процес.
Освен това работната ръка става все по-малко в земеделския сектор и фермерът не просто пази своите работници, но и често се налага да прави редица компромиси , за да има кой да бере продукцията в градините.
В рамките на предстоящите разговори между земеделския сектор и Министерството на труда и социалната политика, ключовото предизвикателство ще бъде намирането на баланс между интересите на фермерите и защитата на работниците. Очаква се диалогът да доведе до конкретни предложения за законодателни промени, които да улеснят наемането на сезонни работници и да създадат по-добри условия за развитие на българското земеделие.
И тук борбата на Браншова камара „Плодове и зеленчуци” и всички техни колеги е да се облекчат стопаните и да се запази и малкото останала работна ръка, защото въпросът отдавна не е само ще има ли кой да обере продукцията, а ще има ли кой изобщо да произвежда плодове и зеленчуци в България.
1 КОМЕНТАРА
12.03.2025