Носителят на алтернативната Нобелова награда в категория "Отстояване правото на поминък" Пърси Шмайзер ще гостува на Варна утре (20 октомври).
Място на срещата 10 ч. в зала “Палас Прес” на Двореца на културата и спорта.
Производителят на рапица от Саскетчеван, Канада ще сподели своя опит с това как е успял да постигне историческа победа срещу мултинационалната компания за генно-модифицирани семена "Монсанто", след 10-годишни съдебни битки.
По време на пресконференция с медиите ще бъде обявено началото на кампания за забрана отглеждането у нас на генетично-модифицирания хибрид царевица на „Монсанто” MON 810, устойчива на хербициди. Засега шест страни в Европа, сред които Германия и Франция, забраниха култивирането на царевичния хибрид MON810, а страни като Австрия, Швейцария, Ирландия и Италия имат тотална забрана за отглеждането на всички генетично модифицирани растения. "Надяваме се българското правителство да изрази законодателно своята ясна позиция и да даде възможност на българските производители и преработватели да бъдат конкурентни на световния пазар, където търсенето на храни без генно-модифицирани организми се увеличава непрекъснато", смята д-р Светла Николова, председател на Сдружение "Агролинк".
Пърси Шмайзер е фермер от Саскетчеван, Канада, чийто 320 хектара рапица са замърсени през 1998 г. от "Раундъп Реди" рапица на „Монсанто", отглеждана в съседна ферма. Позицията на "Монсанто" е, че независимо дали Шмайзер е знаел за замърсената с гените на сорта "Раундъп Реди" рапица или не, той трябва да плати на компанията такса за патентованите от тях ГМ семена в размер на 38 долара на хектар. Върховният съд на Канада решава, че Шмайзер не трябва да заплаща нищо, а в извънсъдебно споразумение "Монсанто" се съгласява да заплати почистването на земеделските полета на Шмайзер, замърсени с RR рапица.
Посещението на Пърси Шмайзер във Варна е начало на поредица от дискусионни срещи с фермери от Североизточна България. Срещите се организират от Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР). Посещението на канадския фермер във Варна и Добрич е организирано съвместно със сдружение «Агролинк» и Екологично сдружение «За Земята» с финанасовата подкрепа на Фондация „Grassroots“ и Европейската комисия.
Днес по време на лекция в Софийски Университет Пърси Шмайзер обяви, че не може да има съвместно използване на генномодифицирани организми и органични такива, т.е. нормално произведени. В Канада има само генно-модифицирани соя и рапица. Въвеждането на генномодифицираните организми е, за да се контролират фермерите. Шмайзер обясни, че след въвеждането на генномодифицирани организми на втората година се отчита 10-15% падане на реколтата и след замърсяване с генно-модифицирани организми се налага използване на много повече химически препарати за защита на реколтата. Фермерът обясни, че веднъж въведени генно-модифицирани организми, не може да има използване на нормални култури, а и не може да има съвместно използване на двата вида култури.
Пърси Шмайзер и съпругата му са в България, за да разкажат на български фермери какво се е случило в Канада след въвеждането в употреба на генномодифицирани организми (семена).
-----
0 КОМЕНТАРА