Недоволни от тръжните процедури за земи от Държавния поземлен фонд (ДПФ) земеделски стопани споделиха пред Агри.БГ проблеми, с които са се сблъскали след последните законови изменения.
След забраната за косене: В планинските райони прибират некачествен груб фураж
Конкретните сигнали са от Русенско, но новите изисквания не се ограничават до областта, разбира се. По думите на местни овощари те не могат да се възползват от ДПФ, за да създадат трайни насаждения, защото, ако има пуснати на търг имоти за това, то масово са в края на землището и с площ от едва няколко декара.
Производители на плодове се оплакаха и от други според тях нелепи ситуации в тръжните процедури, които са приключили в началото на месеца.
Първият проблем касае ограничения за разрастването на производствените площи. Когато фермер печели търг за трайни насаждения, ако все пак има предоставени масиви за отглеждане на такива, той не може да сключи договор за аренда на цялата площ, ако размерът на подпомагането му за предходната стопанска година е по-малък от земеделския парцел, който е спечелил. Тоест един фермер може да увеличава трайните си насаждения само до размера на настоящите такива.
„Ако спечелиш масив от 20 дка, а досега имаш 5 дка с овошки, не можеш да сключиш договор за цялата площ, а само за до 5 дка от нея”, разказва земеделец, засегнат от изискването.
Той не вижда защо да е проблем да надскочи не със 100, а с 300% своите производствени площи, след като това е неговото развитие. „Не оспорвам наложения таван от 300 дка от ДПФ, но защо да не може да увеличавам площите си в границите на този таван?”, пита фермерът.
В случая той ще вземе само част от спечелената на търг земя, която не надвишава досегашните му площи, а останалата - отива отново на търг.
Другият проблем, споделен от овощари в областта, е свързан с промяна на вида производство или разширяването на селскостопанската дейност с такава от друг сектор. Оказва се, че производител на плодове, който кандидатства за площи със зеленчуци, не може да достигне до търга, ако през последните три години не е бил зеленчукопроизводител.
„Съвсем нормално е да желая да диверсифицирам производството си и намаля риска от загуби като добавя и зеленчуци към плодовете. В крайна сметка те отиват на едни борси, това е рентабилно решение за един земеделец.
Същият проблем е и ако искам да кандидатствам за трайни насаждения, а съм животновъд и нямам тригодишна дейност като овощар. Защо да не може да оптимизирам дейностите – примерно животните да изпасват междуредията на овошките?”, разказва друг недоволен от условията на търговете стопанин.
Фермерите се надяват, че настоящите правила ще бъдат преразгледани и Народното събрание ще приеме нови, по-работещи изменения относно условията за ползване на земи от ДПФ.
4 КОМЕНТАРА
28.08.2024
28.08.2024
27.08.2024
27.08.2024