По три-четири седмици млекопроизводители чакат преработвателите да им изплатят закупеното мляко. Това каза по време на конференция „Актуални въпроси на млечния сектор” на Международния пловдивски панаир производителят Йордан Каймаканов от пловдивското село Цалапица. Той се обърна към млекопреработвателите с призива, че трябва да се произвежда качествено мляко и продукти, които българските граждани да консумират. В момента обаче преработвателите не правят това. Те вкарват продукти от чужбина, които са моного евтини, но и много некачествени. С тези некачествени продукти тровим нацията, категоричен бе Каймаканов.
 
Националният млечен борд не си върши работата  – а именно да контролира, да регулира колко мляко влиза и излиза в страната. През миналата година Министерството на земеделието и храните е отпуснало 270 хил. лв на Националния млечен борд да го подпомогне в дейността му. Полза до момента обаче няма.
 
Според Каймаканов млекопреработвателите са направили картел и на всеки 15 дни те свалят изкупнате цени на млякото. Поради тази причина той призова цените да не се намаляват цените повече
 
Пари за млекопроизводителите има много от ЕС, но държавата не може да ги усвои, за да стигнат те до най-нуждаещите се, сматат животновъдите. Много са случаите, при които фермерите изпадат в следната ситуация – те теглят заем, надявайки се, че ще получат средства от ЕС. Средствата, обаче се забавят, преработвателите също забавят плащанията с 3-4 седмици. Така на практика става невъзможно животновъдът, който е изтеглил кредит, да го изплаща. А още по-немислимо е да мисли за обновяване на стопанството си. По този начин скоро няма да се постигне изискването на ЕС, според, което фермите трябва да минат в първа категория до началото на 2010 год.
 
Производителите апелират към общи действия с преработвателите. „Трябва да седнем на една маса производители и преработватели и да се договорим, за да произвеждаме само наше качествено производство, заявяват животновъдите.
 
„Преработвателите сте над нас. Не ни давате възможност за развитие на качествено животновъдство – да се напряват на първо място модернизация на пунктовете си – фермерите все още карат на вани, не са на танкове. Част от преработвателите събират млякото и го карат в бидони.
 
По-доброто бъдеще за производителите на мляко, фермерите виждат в обединението си с производителите. Трябва да работим заедно, а не едни срещу други, катргорични са фермерите.
 
 
 
© 2009 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!
 

изтеглете звуковия файл със разгорещената реч от тук