На голяма част от пасищата в страната живеят животни в чекмеджета.
Такава е констатацията на Драгни Георгиев, собственикът на необичайната ферма „Санта Клаус“, при когото екип на Агри.БГ гостува по време на пътуването си в Родопите. Всички наши незабравими преживявания събираме в поредицата „Фермерски истории от Родопите“.
„Един път завинаги този проблем трябва да се разреши, защото това води обществото към своя край. Когато няма пасищата и животни се налага на трапезата да слагаме отрови. Има много стопанства, които биха си увеличили потенциала, ако имат повече пасищата“, споделя той.
В момента Драгни отглежда три вида животни - елени лопатари, овце от швейцарската порода Черноглава овца и шотландски говеда от породата Хайленд. Има актуален поглед не само върху животновъдството у нас, но и в цяла Европа, тъй като е лицензиран превозвач на елитни животни от чужбина и често пътува до ферми в странство.
„За хората, които стартират в животновъдство, е добре да си направят сметката така, че тя да излиза без субсидии и помощи от държавата“, препоръчва Драгни.
Базирайки се на опита си, той коментира и ситуацията със забраната за пашуване в националните паркове през тази година, в резултат на която вече започва ликвидиране на животни поради липсата на паша и фураж.
„Ще направя едно сравнение с Швейцария, там няма това нещо. Алпите и като цяло планинските региони са изключително заселени с говеда и овце. Защо трябва да се ограничават? По какъв начин развалят природата говедата? Напротив, те я подържат и са естествена част от нея.“
Последствията от Зелената сделка, които водят до ограничаване на животновъдството, заради увеличените въглеродни емисии, са другата голяма болка на необикновения животновъд.
3 КОМЕНТАРА
11.09.2024
11.09.2024
10.09.2024