„Откачваме сеялките и закачваме греблата”, пише земеделец от Силистренско, който сподели във фейсбук група кадри на зимна виелица, развихрила се в Североизточна България на 10 април.
В същия ден жълт код за силен вятър бе обявен в цялата страна, но на места той беше придружен и със снеговалеж. Снежна буря застигна няколко области в Североизточна България. В социалните мрежи кадри на виелица и снежна покрива публикуваха фермери от районите на Добрич, Разград, Шумен, Търговище, Силистра, Варна...
Има данни за сериозни заснежавания на пътната настилка и прекъснато електрозахранване в някой населени места в община Дулово. На места снежната покривка е надминала 5 см. По данни на метеоролозите студеният фронт ще премине и през Югоизточна България.
Прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) за 11 април, петък, е за слаб до умерен вятър запад-северозапад. Минималните температури ще са между минус 2° и 3°. Ще бъде предимно облачно, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта срещу събота и в останалата част от страната, ще превали. Вятърът отново ще се усили, ще е умерен, временно силен от северозапад.
Видео: Сезгин Мустан, село Овен, област Слилистра
Видео: Живко Ганчев, Силистренско
Агропрогнозата на НИМХ пък отчита непоправимите щети по овошките през изминалите дни заради минусовите температури, както и на места по встъпилите във фаза цъфтеж рапични посеви. Прогнозата за периода 11 – 16 април е за затопляне и средноденонощни температури, близки до климатичните норми за периода.
„Падналите повсеместни валежи през първото десетдневие, надвишили в част от полските райони 40 - 50 l/m², а на места в Южна България – нормите за април (Пловдив - 57 l/m², Хасково – 58 l/m², Кърджали – 57 l/m²,Чирпан – 56 l/m²), рязко подобриха почвените влагозапаси, от важно значение за нормалното протичане на вегетационните процеси при зимните житни култури и засетите пролетници.
В края на периода при голяма част от посевите с пшеница ще се наблюдава фаза вретенене, през която растенията повишават изискванията си към влагата в почвата. При засетите в началото на пролетта посеви със слънчоглед ще преобладава фаза поникване”, съобщават агрометеоролозите.
Очакваните валежи през периода ще поддържат високо съдържанието на влага в горните почвени слоеве, което ще забави, сеитбата на слънчогледа, казват още от НИМХ
1 КОМЕНТАРА
11.04.2025