През тази година ще засея 0 декара с рапица, защото няма грам влага, тъй като през лятото не валя никакъв дъжд.
Това съобщи за Агри.БГ Пламен Генчев, един от най-големите производители на рапица в Русенска област, който е залагал преди по 7000 – 8000 декара от тази маслодайна култура. В началото на септември са паднали 2 – 3 л/кв.м дъжд без абсолютно никакво стопанско значение, тъй като влагата се е изпарила веднага и в момента тече жътвата на царевицата.
„Освен че махам рапицата като култури, през тази година сях грах, който също не можа много добре да се опраши от горещините през май. Няма добиви от него и също го спирам като култура“, разказва фермерът с дългогодишен опит в родното земеделие и е зам.-председател на Регионален съюз „Дунавско зърно“ - Русе.
Освен това Генчев е заложил люцерна, от която е направил един откос, а в момента жъне семена. През миналата година е добил 15-20 кг от декар, докато през този сезон прибира по 8 -9 кг/дка, от които ще остане още по-малко след почистването. Люцерната също не е рентабилна, смята той.
Площите с царевица в неговото стопанство също ще бъдат намалени. Фуражната култура ще се отглежда само върху поливните площи, с които разполага стопанинът – около 3 500 дка. Генчев се отказва от неполивното отглеждане на царевица заради изключително ниските добиви и разходите са неоправдани.
Остават пшеница и ечемик от есенниците и слънчоглед, който тази година е с доста нисък добив – около 160 кг/дка, а цената е между 830 и 840 лв./т .
Все пак стопанинът е на плюс от пшеницата и ечемика, тъй като добивите са били добри, с което се компенсират загубите от другите култури.
За да върже сметката на стопанина ще бъдат намалени рентите, които през 2023 г. са били 80-90 лв./дка в община Сливо поле, а сега падат на 70 лв./дка. „И така няма да излезем на печалба, ще бъдем на минус, но поне да е по-малък“, казва Генчев.
2 КОМЕНТАРА
09.09.2024
08.09.2024