Преди 20 години бащата на Матеуш Кулецки въвежда първите регенеративни практики в стопанството си. Тогава той започва с покривни култури и избягване на използването на плуг. Постепенно въвежда и граха, който и по онова време не е било популярно растение, но има доказано положително въздействие върху почвата, съобщава полският сайт Farmer. 

Амониев нитрат с намален въглероден отпечатък достига до земеделци в България

Две десетилетия по късно Матеуш продължава да практикува регенеративно земеделие. В духа на модерността той е популярен в YouTube и разказва открито за начина си на работа.  

Спомням си, че започнахме да отглеждаме грах преди повече от 20 години, когато той не беше популярен. Все още се придържаме към него, въпреки че от икономическа гледна точка не е растение, което носи много приходи. От гледна точка на околната среда и сеитбооборота обаче, това е страхотно растение, споделя полякът. 

В наши дни Матеуш продължава да усъвършенства технологията си на производство. Забелязва, че зимните обработки на почвата я уплътняват. Затова сменя начина на обработка и миналата година за зимна обработка под пролетните култури използва продълбочител с дискова брана отзад. 

По време на работа оставя почвата неуплътнена, което ви позволява да влезете в полето по-рано през пролетта, отбелязва Матеуш. 

Трябва да се учите през целия си живот, да сте готови за промени и да не действате схематично, категоричен е той. 

Благодарение на регенеративното земеделие Кулецки има по-ниска консумация на торове и стабилни добиви в дългосрочен план. 

Що се отнася до азота, той беше намален с около 20%. Намаляването на останалите торове зависи от съдържанието на хранителни вещества в даден парцел. В някои случаи е дори 60%, отбелязва фермерът. 


Вижте още:

Ангел Вукодинов за регенеративното земеделие: Буквално торим по време на дъжд

Дискусия: Фермерите, които се погрижиха за почвата и бизнеса си

Биохибридите настъпват: Учени създадоха гъби роботи