Голяма чуждестранна фирма пазарува в последно време пивоварен ечемик от нашите производители и това е основната причина тази есен да има завишен интерес към него. 

Четете още: И царевицата става нежелана култура заради сушата

 

„Важно е обаче сеитбата на този ечемик да бъде обвързана с договор, както и също така да се постигне качеството, което е необходимо за производството на пиво. Проблемът с протеина може да се окаже на много места препъни камък за цената, която ще бъде постигната“, коментира за Агри.БГ Красимир Аврамов, който обработва земеделски земи от двете страни на Стара планина – в Северозападна България и в Тракия. 

Той уточни, че става дума за един от най-големите търговци на малц и пивоварен ечемик, който търгува с около 40 000 тона, има преработвателни мощности и строи други в Северозапада. 

За пивоварната индустрия е важно зърното да е еднородно и изравнено, за да покълва едновременно, което е основно условие за получаване на висококачествен малц за производството на бира. 

Основният физико-химичен показател, определящ разпределението на ечемика на пивоварен и фуражен е съдържанието на протеин. При висококачествените ечемици белтъчините са в размер на 9-11 % от сухото вещество. 

 

В доклад на аграрното министерство за реколта 2023 г. се посочва, че според данните за белтъчно съдържание на ечемика 78,5 % (490 152 тона) е пивоварен, а 21,5 % (134 245 тона) е фуражен. Общото производство в размер на 624 397 хил. т. За сравнение през 2022 г. делът на пивоварния ечемик е 80,8 %. 

Прогнозата на опитният земеделски производител сочат, че площите със слънчоглед в страната вероятно ще се запазят на същото ниво и следващата година, тъй като в момента има добра цена и стопаните ще разчитат отново на него. 

Въпреки, че сеитбата е в разгара си, много земеделци изчакват да засеят някои полета по-късно с цел да намалят опасността от неприятели и болести. От думите на Аврамов става ясно, че в момента е много важно в районите с трайно засушаване да няма шарена влага, а да падне дъжд със стопанско значение, за да имаме дружно поникване на есенниците. 

Другия сериозен проблем за стопаните във Врачанско, където откриваме Красимир Аврамов, е напояването и издаването на разрешителни, както и нестартиралият прием за реконструкция на напоителните системи. „В около 20 района ще бъдат отпуснати средства за възстановяване на поливните съоръжения, но нашият регион не е в този списък и във Врачанско поливането ще бъде мираж и през следващите години“, коментира първият председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. 

Той предупреди, че с поникването на житото изскача и житната муха. „На полето няма нищо зелено освен културата, която сме засяли и всички неприятели се насочват към новопоникналите растения. Даже и плевели нямаше заради сушавата година. Междинните култури не поникнаха, имаше и доста ветрова ерозия и процеси, които нарушиха структурата на почвата в повърхностния слой. Затова опасността от мухи и неприятели е доста голяма, а по нататък, ако се задържи времето такова, може да се появят и заболявания“, каза още Аврамов.