Миналото, порядките му и обичайните храни, които са се консумирали преди десетилетия и векове, представляват интерес за много хора. Взимайки предвид това, ферма в Словения се е специализирала в предлагането на средновековни блюда. В менюто й ще откриете ястия от продукти, които са били отглеждани на словенска земя преди откриването на Америка, съобщава местният сайт Finance. 

Млада фермерска двойка преуспява с овощарство и печене на сладкиши

Ако поръчате ястия от марката Heriterra в чифлика Baron в Planica nad Fram na Pohorje, ще видите какво са яли хората преди 500 години, когато не са познавали картофите, боба, царевицата и доматите. 

Трансформацията на фермата започва през 1991 г. Тогава семейство Уранек правят първи стъпки в развитието на селския туризъм. След това през 1999 г. то преминава към биологично земеделие. През 2012 г. един от братята Уранек - Борис, е отличен с титлата иновативен млад фермер. 

През последните десет години значително подобрихме кулинарните ни предложения, включително създадохме петстепенно дегустационно меню, вегански и вегетариански ястия, казват Борис и Михелца Уранек, които управляват една от най-старите и най-известни органични туристически ферми в Словения. 

Фермата на Уранек развива повече от 20 допълващи дейности. Там всичко се преработва. 

Предлагат близо 70 различни храни, от конфитюри, чайове, сухи подправки, сокове, сиропи, билкова ракия, ликьори, чипс от зеле, пастет до Похора бунка и други меса.
От повече от 10 години продават продукцията си в собствен онлайн магазин. 

Най-често гостите на фермата идват през почивните дни. Ако преди им е стигало да пробват парче ростбиф, днес те могат да се насладят на петстепенно дегустационно меню. 

Нашият специалитет са историческите ястия на марката Heriterra, с които доближаваме гостите си до местното археологическо кулинарно наследство, отбелязва Михелца.

Рецептите за менюто Heriterra са създадени специално за Уранек преди седем години от археолози и историци в рамките на проекта PalaeoDiversiStyria, който изследва развитието на земеделието от началото на ранната каменна ера до края на Средновековието в Австрийска Щирия и Североизточна Словения. Рецептите включват 
продукти, които са се отглеждали преди откриването на Америка през 1492 г. 

Най-натовареният период е от април до юни и от август до края на ноември. Тогава на помощ се събира цялото семейство Уранек. Майката и съпругата на Борис помагат в кухнята, а децата изпълняват различни помощни задачи. 

През 1977 г. моята баба беше първата в Словения, която започна селски туризъм недалеч в чифлика на Герт. Готвеше и обслужваше сама гостите. Сега сме повече и пак ни е трудно, споделя Борис.

Днес ферма Уранек е и образователен център. За един ден всички деца от детски градини и училища могат да се превърнат във фермери. Тази инициатива се провежда през пролетта и есента. През февруари се организират кулинарни винени ековечери, през август има Ден на отворени врати, а през септември - още екологично ориентирани събития. 

С радост семейство Уранек отбелязва, че гостите им обичат да се връщат, дори ако идват от чужбина. 

Бяхме изненадани от американците, които откриха нашата ферма и я проследиха онлайн. Когато ни посетиха за първи път, ни донесоха къщичка за птици от САЩ, спомня си Михелца.

Във фермата има 18 ха ниви, ливади и пасища. На 80 декара се отглеждат зеленчуци и над 60 различни билки, различни плодове плодове, сред които ягодоплодни, касис, череши, сливи, ябълки, круши. Има и около 20 глави добитък, прасета и кокошки носачки.



Вижте още:

На гости на най-голямата фабрика за сирене в Словения

Каква е визията за развитие на един бъдещ биофермер?

Проф. Иван Атанасов: Новите геномни техники няма да се използват в биоземеделието