Вече трета година биологичното стопанство към Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) в Генерал Тошево произвежда 4 култури - соя, фасул, лимец и ръж на 84 дка, каза за Агри.БГ асистент Атанас Атанасов, ръководител Биологично производство в ДЗИ.
“Стопанството е разположено на 84 дка, като всяка от площите е по 21 дка и редуваме на тях отглеждането на културите. Спряхме се на тези култури - соя, лимец, фасул от сорта “Вежен” и ръж, тъй като изискването на сертифициращите фирми е да се различават от културите на института, за да не стане някаква злоупотреба”.
През тази година добивите от лимец са средно около 250 кг/дка, а тези от ръж - 350 кг/дка, сподели още ас. Атанасов. Полето с биологично отглежданите култури е оградено с полезащитни горски пояси, като самият пояс играе ролята на буферна зона от другите конвенционални полета на Добруджанския институт.
“При отглеждането на културите не използване нито торене, нито друга защита, затова и се спряхме на тези бобови култури, за да снабдяват по естествен начин почвата с азот. Наблягаме на по-гъстият посев. Когато площите са биологични, трябва поне с 20% да се завиши посевната норма. Самият посев става по-гъст и по този начин се засенчва и задушава плевелната растителност и това спомага за намаляването й в посева”, разкрива тайните асистент Атанас Атанасов.
Биопроизведените продукти се реализират изцяло на пазара на дребно, като най-голямо търсене се отбелязва за шарения фасул от сорта “Вежен”, допълни специалистът.
В плановете на Добруджанския институт е затварянето на цикъла на производство, като вече е закупено нужното оборудване. Предстои да бъде изградена мелница, както и инсталация за олющване на зърната лимец.
“Догодина по това време се надяваме, че всичко ще се реализира с надежда за по-добър пазар. Хората търсят брашно от лимец много повече от зърно. Ние продаваме в момента зърното на 1,20 лв./кг, а на пазара брашното от лимец се продава за 3 лв. 0,5 кг”, даде пример ас. Атанасов.
Все още трудно се намира пазар за соята и ръжта обаче, казват още специалистите.
0 КОМЕНТАРА