Накратко:
• Цената на пшеницата пада, поради конкуренцията от Черно море и по-високото производство в Аржентина и САЩ
• Международната търговия със зърнени култури ще спадне с 3,3% на годишна база
Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФAO) понижи основният референтен показател за световните цени на хранителните стоки в последният си доклад, публикуван на 6 септември.
Според агенцията, спада при котировките на захар, месо и зърнени храни не може да бъде компенсиран от ръста, отчетен при растителните масла и млечните продукти.
Индексът при цените на зърнените храни на ФАО се понижи с 0,5% спрямо юли, движен от по-ниските глобални експортни цени на пшеницата, на фона на конкуренцията от Черно море и по-високото производство в Аржентина и Съединените щати.
Световните цени на царевицата се повишиха леко, отразявайки въздействието на горещите вълни върху добивите в части от Европа и Северна Америка, докато индексът при цените на ориза се повиши с 0,6%, под влиянието на сезонната ограниченост и спада при щатския долар.
Индексът на цените на растителното масло се повиши с 0,8% спрямо юли, за да достигне 20-месечен връх, тъй като повишенията при международните цени на палмовото масло компенсираха спадащите котировки за соево, слънчогледово и рапично масло.
В отделен доклад, публикуван също на 6 септември, ФAO намали и прогнозата си за световното производство на зърнени култури през 2024 г., като сега го определя на 2,851 милиарда тона, почти наравно с това от 2023 г.
Новият доклад за търсенето и предлагането на зърнени култури е ревизиран поради намалените очаквания за реколта от груби зърна (включително царевица) в части от Европейския съюз, Мексико и Украйна. Междувременно ФAO повиши прогнозата си за световното производство на пшеница през 2024 г., както и тази на ориз, което сега се очаква да достигне рекордно високо ниво от 537 милиона тона.
Общото потребление на зърнени култури в света през 2024-25 г. се прогнозира да нарасне до 2,852 милиарда тона, отбелязвайки ръст от 0,2% спрямо 2023-24 г.
Прогнозите са световните запаси от зърнени култури да се увеличат с 1,2% в края на сезон 2024-25, което ще доведе до глобално съотношение запаси към използване на зърнени култури от 30,7%.
Международната търговия със зърнени култури сега е фиксирана на 485,6 милиона тона, което представлява спад от 3,3% от 2023-24 г., дължащ се най-вече на по-малките търгувани обеми с груби зърна.
0 КОМЕНТАРА