На 25-26май 2016 г. в Брюксел се проведе пленарно заседание на Европейския парламент. Вторият ден на заседанието – 26 май, дневният ред стартира с разглеждане на въпроси, свързани с мерките за справяне с кризата в млекопроизводството и млекопреработката. В продължение на три часа евродепутатите обсъждаха състоянието на сектора. На заседанието участие взеха високопоставени представители на ЕС, ключови играчи и представители на световните млечни пазари.
Кризата в сектор Мляко се наблюдава за втора поредна година и е нужно да се предприеме нещо, тъй като ферми изчезват всеки ден. Ако нещо не се предприеме и промени, около 20% от млечните ферми и десетки хиляди зависими работни места в Европа, ще бъдат затворени или преместени в райони, където производството на млечни продукти вече е силно концентрирано, смятат специалисти.
Обсерваторията за наблюдение на пазара на мляко (Milk Market Observatory, MMO) наскоро предупреди, че настоящият спад и ниските цени в сектора на млякото не показват никакви признаци на подем. През последните няколко месеца цената на суровото мляко беше с 13% по-ниска от средната цена през предходните пет години, като цените на пълномасленото мляко на прах продължават да се понижават – те са с 5% по-ниски, и се отчита също така спад на средните цени на обезмасленото мляко на прах и маслото.
На пленарното заседание, въпросите, които вълнуваха сектора бяха в две категории – до Комисията и до Съвета.
Въпросите до комисията обобщаващо се отнасяха до стъпките, които са необходими да се предприемат, за да се облекчи натискът върху производителите на мляко и млечни продукти и също така пътя, по който Комисията е планирала да тръгне, за да укрепи ролята, функциите и ефективността на Обсерваторията.
Въпросите до съвета се отнасяха до прилагането на съществуващите инструменти на ОСП и на пакета за млякото в полза на млекопроизводителите, както и тяхната ефективност в борбата с кризата и отново какви са стъпките, за да се облекчи натискът върху производителите на мляко и млечни продукти.
От своя страна евродепутатите обясниха, че отговорът за справяне с кризата е чрез въвеждането на Европейска схема, чиято цел ще бъде да върне стабилността на пазара на млечните продукти. Възможните решения, които специалистите посочиха са две.
Вариант 1: Европа да насочи всяка спешна помощ, която е допълнителна и свободна, включително схемите, финансирани с европейски и държавни средства към производителите на млечни продукти, които се ангажират да намалят производството си (по отношение на тяхното ниво от 2015г.). Отговорност на държавите-членки ще бъде да определят подходящи нива на обществена подкрепа. По този начин средствата в ЕС ще отиват единствено при производители, които имат намерение да редуцират продукцията си. С други думи, този вариант ще избегне конкуренцията между земеделските производители, които се уповават на субсидии.
Вариант 2: Организиране на европейски търг с допълнителни средства, предвидени от ЕС за насърчаване на млекопроизводителите доброволно да намалят производствените си обеми и която да бъде отворена за всички европейски производители. Какво значи да намалят производствените си обеми? Това би ангажирало производителите да намалят своите доставки до млекопреработвателните предприятия до определена сума на база на 2015 г. и временно, за период от 6 месеца, да получат процент, като компенсация. Това е една справедлива схема, която ще даде възможност на Европейската комисия да управлява и финансира директно. По този начин повече от 2 милиарда литра могат да бъдат изтеглени от пазара за по-малко от 500 милиона евро.
Този план трябва да бъде изготвен и обявен преди началото на лятото и да се реализира тази есен, решиха евродепутатите.