Накратко:
•    MARS повиши прогнозата си за средните добиви от зърно в ЕС
•    Брюксел отново не реши окончателно бъдещето на украинския внос


Службата на ЕС за мониторинг на културите (MARS) леко повиши прогнозата си за добивите от зърнени култури в ЕС през 2025 г., позовавайки се на благоприятните валежи в Южна Европа и ограниченото въздействие на сухия период върху културите в северната част на региона.

По-специално, добивът от мека пшеница се оценява на 6,04 т/ха, от твърда – 3,77 т/ха. Априлската оценка беше съответно 6,03 т/ха и 3,69 т/ха, според данни на MARS.

Прогнозата за пролетния ечемик е 4,86 т/ха, спрямо 4,87 т/ха през април. Средният добив от зимен ечемик се прогнозира на 5,28 ха, спрямо 5,18 т/ха през април. Очакванията за царевицата остават непроменени спрямо априлската оценка, и сега прогнозата отново е за 7,45 т/ха.

И ако прогнозираното увеличение в европейското производство вдъхва малко оптимизъм, то неяснотата покрай бъдещето на общностния пазар бързо връща притесненията за стопаните.

След като Брюксел реши да забрани вноса на торове от Русия и Беларус, миналия четвъртък държавите членки одобриха акт за прилагане, въвеждащ преходни мерки за търговия с Украйна, който ще влезе в сила на 6 юни, във връзка с изтичането на срока на регламента, освобождаващ Украйна от мита върху износа за ЕС.

С този акт всъщност не беше постигнато окончателно решение за украинския внос и ограничаването на щетите за европейските икономики, а се направи поредния "успешен" опит за отлагане на проблема.

По информация на ЕС, съгласно приетите временни решения търговията с Украйна (на хартия) ще се върне към принципите, съществували преди началото на войната, и ще се осъществява въз основа на Споразумението за асоцииране и свободна търговия от 2016 г. Но всъщност, 13 селскостопански продукта, включително зърнени храни, свинско месо, говеждо месо, мляко на прах, яйца и птиче месо, ще останат освободени от лицензиране.

Друго временно решение се отнася до квотите в търговията с Украйна. Идеята е до края на годината да се ограничи количеството стоки, които страната ще може да внася в ЕС при преференциални митнически тарифи. Тъй като временните мерки ще влязат в сила през шестия месец (юни) на тази година, обемът на стоките, внасяни в ЕС при по-благоприятни условия ще бъде намален с пет дванадесети до края на годината.

Европейската комисия подчертава, че приетото решение е предназначено да работи временно, докато не бъде договорено дългосрочно споразумение с Украйна по силата на Споразумението за асоцииране. А кога ще бъде постигнато то – към момента никой не се ангажира с конкретна дата.

Подкрепете независимата журналистика