Европейският съюз и страните от Южна Америка ще се възползват от смущенията в световната търговия, причинени от вносните тарифи, наложени взаимно от Съединените щати (САЩ) и Китай. 

Четете още: ДФЗ отваря прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

Това очакват пазарните експерти от RaboResearch, цитирани от nieuweoogst.nl. Страните намалиха тарифите за деветдесет дни, но това не пречи ефектите върху пазара на свинско месо да бъдат значителни.

Въпреки че Китай продължава да се фокусира върху своята самодостатъчност, страната остава най-големият световен пазар за износ на свинско месо. По-малко от 5% от общото потребление на свинско месо се внася, но количествата са големи. Китайските вносители, които са зависими от американското свинско месо, са изправени пред натиск върху маржовете.

В ЕС и Обединеното кралство производството на свинско месо се е увеличило с 2% през 2024 г. в сравнение с година по-рано. RaboResearch очаква производството на свинско месо в Европа да се свие с 1,5% през 2025 г.

Общата популация на свине в ЕС е намаляла с 1% през 2024 г., докато популацията на свинете-майки се е свила с 3,4%. В Холандия броят на свинете-майки е намалял най-много - с 14%, поради спиране на земеделските стопани да се занимават със селско стопанство. В Германия, Дания и някои по-малки страни броят на прасетата се е увеличил леко.

RaboResearch очаква покачване на цените за Европа тази година поради намаленото предлагане и по-добрия достъп до пазара за износ. Сега, когато Германия отново е свободна от шап, може да изнася повече свинско месо в чужбина. Въздействието на 10-процентната търговска тарифа от ЕС към САЩ вероятно ще има само ограничен ефект върху европейската търговия.

Дания, Полша, Испания, Италия и Холандия бяха най-големите износители на свинско месо за САЩ през 2024 г. Подобрените възможности за износ за Китай вероятно ще компенсират загубата на търговия със Америка.

Цените на фуражите продължават да се колебаят тази година. Вероятно те ще бъдат по-ниски в Северна Америка, Югоизточна Азия и Европа в сравнение с 2024 г. Но в Южна Америка разходите за фуражи ще се увеличават поради силното търсене на храна за животни и колебанията във валутните курсове.

На пазара все още има несигурност заради шапа в Европа и Южна Корея. Чумата по свинете също е извън контрол и играе роля в Северна Америка, ЕС и Азия.
 

Подкрепете независимата журналистика