Накратко:
• Тече подготовката на ново споразумение за свободна търговия.
• Преговорите са „чувствителни“ както за европейците, така и за украинците, които не приемат регулациите на ЕС.
Европейската комисия не възнамерява да продължи търговията с Украйна при настоящите условия след изтичането на крайния срок 5 юни 2025 г. и за това подготвя ново споразумение за свободна търговия със страната.
В официално изявление се съобщава, че става дума за споразумение, което ще доведе до взаимна либерализация на търговията, но не както в действащата наредба - "само в полза на Украйна".
Според представителите в Брюксел това ще бъде от полза както за украинските, така и европейските компании. „В някои случаи това може да означава установяване на квоти за чувствителни украински селскостопански продукти и нови гаранции.
Сделката ще означава също, че Украйна ще трябва да се адаптира към стандартите на ЕС за безопасност на храните и хуманно отношение към животните. Всичко това ще послужи за постепенното интегриране на Украйна в единния пазар с оглед бъдещото й присъединяване към ЕС“, коментират евродепутатите.
„Повечето министри на земеделието подкрепят по-стабилно споразумение, а не разширяване на споразумение за свободна търговия при настоящите условия“, сподели комисарят по земеделие Кристоф Хансен.
Комисарят добави, че не става въпрос само за "количество", но и за "стандарти" (качество и безопасност). Споразумението за асоцииране има за цел и да подготви Украйна за присъединяването й към ЕС.
Европейската комисия вече е започнала преговори с Украйна по новото споразумение, но за момента само на техническо ниво, за да подготви преговорите, които ще започнат скоро.
Министрите на земеделието от ЕС вече предоставиха първоначални насоки как да се процедира съгласно споразумението за асоцииране, но министрите на търговията тепърва ще вземат позиция. Очевидно има предимство в преминаването към споразумение за свободна търговия, където ще трябва да се определят нови обеми на износ и внос, каза комисар Хансен.
Очакванията са преговорите по сделката да са „много чувствителни“, тъй като ситуацията от една страна, ще бъде наблюдавана критично от фермерите в ЕС а от друга - Украйна не показва готовност да приеме европейските директиви.
В началото на седмицата изказване, направено от председателя Съвета по земеделие на Украйна Денис Марчук показа, че страната не е съгласна да се съобрази с европейските регулации. „Европейските изисквания, ако бъдат напълно приложени, ще направят украинския бизнес неконкурентоспособен в света. Промените трябва да се въвеждат постепенно, с преходен период от поне 10 години“, коментира Марчук.
1 КОМЕНТАРА
31.01.2025