Накратко:
• ЕС осъди мерките на унгарското правителство за борба с инфлацията
• Румъния подготвя указ за 20% таван при някои хранителни продукти
Върховният съд на Европейския съюз постанови вчера (12 септември), че унгарски указ, определящ регулираните цени на основните хранителни продукти, подкопава лоялната конкуренция, в спор, заведен първо пред национален съд от международния търговец SPAR.
Съдът на Европейския съюз (СЕС) установи, че указът, приет от Будапеща през 2022 г., изискващ от търговците на дребно да продават определени хранителни продукти на фиксирана цена, нарушава регламента за общата организация на пазарите (ООП) на блока.
„Дори да приемем, че оспорваното правителствено постановление е в състояние да защити потребителите в неравностойно положение чрез гарантирано снабдяване с основни хранителни продукти на достъпни цени и борба с инфлацията, това постановление надхвърля необходимото за постигане на тези цели“, се казва в решението.
Въпросният указ от 2022 г., насочен към справяне с рекордната инфлация, беше в сила една година и обхващаше захарта, пшеничното брашно, слънчогледовото олио, свинското месо, птичето месо, млякото, яйцата и картофите. За тези продукти брутната цена на дребно, определена от дистрибуторите, не може да бъде по-висока от тази за референтен период.
Това не е първият път, когато групата SPAR се противопоставя на пазарната намеса на унгарското правителство.
По-рано тази година Комисията започна да разглежда жалба от търговеца на дребно и австрийското правителство относно факта, че чуждестранните търговци на дребно са били облагани с по-високи данъци от техните унгарски конкуренти.
Съдът на ЕС постанови в четвъртък, че мерките, предприети от Будапеща за справяне с нарастващите цени за потребителите, не са пропорционални.
Интересно е, че решението на ЕС идва в момент, в който Министерство на земеделието в Румъния работи върху спешен указ за ограничаване на надценката на румънските хранителни продукти до 20%.
Тази инициатива следва модела на съществуващия таван за 17 основни продукта, като данните от Съвета за конкуренция показват, че цените на продуктите, предмет на този таван, са намалели с 20-30% през юни 2024 г. в сравнение с юни 2023 г., каза министърът на земеделието Флорин Барбу.
Ограничаването на надценката върху основните хранителни продукти е „правилното решение за ограничаване на прекомерното увеличение на цените и защита на покупателната способност на румънците. Ясно е, че тази мярка трябва да продължи и да се разшири“, добави той.
Идеята не е нова, но според политически източници може да бъде одобрена преди изборите през есента.
0 КОМЕНТАРА