Накратко:
•    ЕК очаква намалено производство на пшеница и царевица 
•    Очаква се фермерите да използват по-малко торове

Европейската комисия наскоро издаде доклад, наречен „Краткосрочни перспективи за селскостопанските пазари в ЕС – есента на 2024 г.“.

Според представените данни се очакват по-слаби производства на зърнени култури, по-специално на пшеница и царевица, поради неблагоприятното време. 

По отношение на вложените средства за купуване, докладът гласи: „въпреки че цените се стабилизираха, фермерите ще харчат по-малко пари за торове през пролетта на 2025 г. поради по-ниските доходи“.

След като претърпяха сериозни сътресения и висока нестабилност през предходните години, селскостопанските пазари в ЕС показват положителни признаци на стабилизиране, тъй като разходите за суровини спаднаха стабилно през последните месеци и инфлацията на храните се върна към умерен темп.

Общата макроикономическа среда и цените на храните показват възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.

Въпреки това, перспективите остават обект на висока степен на несигурност поради метеорологични явления, геополитически конфликти и болести по културите. 

Според публикувания доклад, селскостопанските пазари показват признаци на стабилизиране. Инфлацията при храните намаля и цените на храните останаха относително стабилни през последните месеци за повечето продукти, въпреки че са средно с 32% по-високи в сравнение с 2020 г. 

Пазарът на торове в ЕС също постепенно се стабилизира, като търговските потоци се връщат към нормалното, а местното производство показва признаци на възстановяване.

Достъпността обаче остава проблем за фермерите, главно поради падащите цени на културите. Намалените добиви в различни региони на Европа през 2024 г. могат да причинят проблеми с паричния поток за земеделските стопанства, косвено намалявайки покупките на торове през пролетта на 2025 г.

Производството на зърнени култури в ЕС за 2024/2025 г. се оценява на 260,9 милиона тона, около 7% под средното за 5 години, което е най-ниското производство от десетилетие.

Това се дължи на неблагоприятните метеорологични условия, засягащи културите. Най-засегнати са пшеница и царевицата, докато производството на овес, ечемик и твърда пшеница нараства.

Производството на маслодайни семена в ЕС през 2024/2025 г. се оценява на 29,7 милиона тона (-8% годишно) поради намаляване на площите с рапица и неблагоприятните климатични условия, засягащи слънчогледа.

За разлика от това, производството на соя се очаква да нарасне с 8% на годишна база (13% над средното за 5 години), отразявайки увеличение на площите (+11% на годишна база).

Потреблението на растителни масла в ЕС продължава да следва низходяща тенденция (14% под средното за 5 години), тъй като употребата на палмово масло продължава да намалява, което води до намален внос, докато износът остава стабилен.