Подготвя се ново споразумение за свободна търговия с Украйна. Европейската комисия не възнамерява да продължи търговията с Киев при настоящите условия след изтичането на крайния срок 5 юни 2025 г.

Четете още: Украински фермери искат 10 години преходен период в земеделието

 

Става въпрос за митата върху селскостопански продукти, които ЕС премахна през 2022 г., съобщи agrointel. Вместо това комисарят по земеделието Кристоф Хансен обяви сделка в рамките на търговското споразумение (DCFTA – Deep and Comprehensive Free Trade Area), което е част от Споразумението за асоцииране ЕС - Украйна от 2016 г.

Новото споразумение, което ще доведе до взаимна либерализация на търговията, а не както в настоящата ситуация - само в полза на Украйна. Очаква се новата договореност да осигури по-добри условия и за европейските фермери.

И украинските, и европейските компании ще се възползват от тези промени. В някои случаи това може да бъде установяване на квоти за чувствителни украински селскостопански продукти и нови гаранции. Сделката ще означава също, че Украйна ще трябва да се адаптира към стандартите на ЕС за безопасност на храните и хуманно отношение към животните . Всичко това ще послужи за постепенното интегриране на Киев към единния пазар с оглед бъдещото й присъединяване към ЕС.

„Повечето министри на земеделието подкрепят по-стабилно споразумение, а не разширяване на споразумение за свободна търговия при настоящите условия“, казва еврокомисар Хансен.

Европейската комисия вече е започнала преговори с Украйна по новото споразумение, но за момента само на техническо ниво, за да подготви официалните разговори, които ще стартират скоро. 
Източници от ЕК отбелязват, че преговорите ще бъдат трудни.  

Министрите на земеделието от ЕС вече са предоставили първоначални насоки как да се процедира съгласно споразумението за асоцииране, но министрите на търговията тепърва ще вземат позиция.

Земеделският комисар добави, че не става въпрос не само за "количество", но и за "стандарти" (качество и безопасност). 

Събеседниците на RMF FM от Европейската комисия посочват, че преговорите по сделката са „много чувствителни“, тъй като ситуацията ще бъде наблюдавана отблизо от фермерите в ЕС и защото Украйна е във война и иска най-добрите условия на търговия