Иновативни технологии за семепроизводство на слънчоглед представят от Добруджанския земеделски институт (ДЗИ), за да може да се намали още повече себестойността на произведения от фермерите слънчоглед, коментира пред Агри.БГ доц. Галин Георгиев, ръководител на отдел „Селекция на слънчоглед“. 

Земеделските производители сами могат да си произвеждат семената, да не купуват скъпи семена и оттам малко да им намалее себестойността. Семената на института са почти два пъти по-евтини от вносните, а ако те си ги произвеждат, може да се намалят с още до 50% стойността на семената от нашите родителски линии, които предлагаме”, разказа още той. 

По думите на специалиста интерес от стопаните не липсва. Към момента обаче големите семепроизводители у нас са много малко. 

“В момента в България добре могат да произвеждат семена не повече от 10-тина компании или човека. Има обаче и по-малки стопани, които си правят семепроизводство на 20-30 дка, но като се има предвид високият размножителен коефициент на слънчогледа, от тези площи могат да се захранят със семена 10-15 хил. дка площи”, допълни още той. 


Технологията на семепроизводство при слънчогледа е малко по-специфична, изисква специфични умения. Понеже културата е кръстосаноопрашваща се, трябва да има две линии - майчина и бащина, както при царевицата. Сеят се на различни дати, различни схеми, но ние всичко това обясняваме на стопаните”, разясни доц. Галин Георгиев. 

Той допълни още, че от института в Генерал Тошево с всяка изминала година се реализират все повече семена и българската селекция е сериозна конкуренция на чуждата. 

“Конюнктурата е благоприятна за нас, защото има ниски добиви, високи цени и хората започнаха да се оглеждат за по-евтини семена. Започнаха да не торят толкова много, да не пръскат с фунгициди толкова много заради себестойността. Фермерите идват при нас и виждат, че освен по-евтини семената са и качествени и продължават да се връщат. Семената ни се реализират всяка година и търсенето се увеличава”, категоричен бе ръководителят на отдел “Селекция на слънчогледа”.