Необичайните климатични аномалии - изключително студен месец май и рекордно топла първа седмица на юни, щети от измръзване през април, както и щети от градушка през май, се отразяват на розобера през тази година.
Четете още: Стопаните изоставят розовите градини, липсва цвят и печалба
„След 10 дни ще имаме малко по-ясна и точна равносметка, защото в момента кампанията продължава и се работи усилено. За сравнение ще посоча, че Кампания 2024 г. започна на 22 април и приключи около 20 юни, а тази година започна около 18 май и няма да изкара до 20 юни, така че това дава представа каква реколта чакаме“, коментира Филип Лисичаров, заместник-председател на Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика".
Той припомни, че откакто има Закон за маслодайната роза, може да се прави и проследимост, но тъй като все още е рано, „това, което мога да кажа със сигурност като тенденция е, че реколтата ще бъде по-малко, но с колко не може да се посочи“.
Законът за маслодайната роза изисква в края на юли всеки розопроизводител или преработвател да регистрира цвета, който е изкупил и преработил.
От думите на Лисичаров става ясно, че интересът към българското розово масло е сериозен и печелим пазари спрямо Турция, защото у нас се работи усилено в посока устойчивост. Това е темата, която е свързана със защитата на човешките права, биоразнообразието, дори има европейска директива по този въпрос.
„Това е тема, която много вълнува нашия сектор, защото нашите клиенти, големите парфюмерийни брандове, искат да покажат чиста верига на доставка - справедливо заплащане на труда, без деца на полето, нормални условия за работа, както и това, че се запазва природата и не се използват забранени препарати“, уточни Лисичаров.
Според него в момента в Турция имат много по-големи проблеми от нас. Там основните берачи са бежанци от Сирия и им е много трудно да се справят.
„Има интерес към българското розово масло. Въпросът е ние как ще оправдаем очакванията и съответно по цялата верига на доставка се стремим да покажем какво е справедливо заплащане към берача, към фермера, към розопреработвателя и дали това ще се отрази в крайната цена“, споделя още Лисичаров.
Той е много откровен в отговора си дали е справедливо заплащането у нас – „Няма справедливо заплащане към нито един участник във веригата - нито берачът получава колкото трябва, нито фермерът, нито розопреработвателят. Това е един процес, за който е нужен задълбочен анализ“.
През тази година цената на труда за събиране на 1 кг розов цвят е 1,50 лева. По Закона за маслодайна розата, всички розопреработватели са длъжни да работят само с производители на розов цвят, които са в регистъра. Преработвателите трябва до 30 април да обявят минимална изкупна цена, която за 2025 г. е 4 лв./кг.
Вече се появява изключително силна конкуренция, Турция е стар проблем в това отношение за нас, Азърбайджан е много активна страна, дори вече има установен внос на азербайджанско розово масло в България. Другите производители са Иран, Мароко, както и Китай. Така че конкуренцията е много сериозна и ние трябва да се опитаме по всякакъв начин да запазим нашия пазарен дял, убедени са от сектора.

2 КОМЕНТАРА
10.06.2025
10.06.2025