През последните години в страната има радикален спад на лавандуловите насаждения, а терените с ароматната култура се разчистват със светкавична скорост. 

Петър Симеонов: Ако имам напояване, мога да вдигна добива с 40%

 

„Наполовина са останали площите с лавандула през тази година, спрямо пика от 2021 г.  Заявени за подпомагане са под 100 000 дка, но най-вероятно ще има намаление и през следващата година“, каза Николай Вълканов, председател на Сдружението на производителите на етерични масла "Дестилирано в България" по време на Третата национална среща на производителите на етерични масла в България. 

От данните на статистиката става ясно, че производството на лавандулов цвят се доближава до количествата от 2018 г. Най-бързо се разорават площите в Североизточна България, предимно в областите Добрич, Варна и Шумен, стана ясно от думите на Вълканов. 

При розите се наблюдава известно стабилизиране и спадът на площите изглежда овладян, като дори растат биосертифицираните розови градини, както и тези, които са в преход. 

Данните, цитирани от Вълканов сочат, че над половината от производителите на рози у нас са малки и семейни ферми с площи под 5 декара средно и в тях се отглеждат около 22% от розите в България. 

„През последните години се забелязва стабилизация на международната цена на розовото масло, което позволява и на вътрешния пазар да се подбори разпределението на добавената стойност по веригата производител, преработвател, търговец“, каза още Вълканов. 

 

От думите му стана ясно, че секторът на етеричните масла е изправен пред значителни предизвикателства в глобален план. За годините между 2021 и 2023 г., международната търговия с етерични масла е намаляла с над 26% в количествено и 18% в стойностно изражение. На този фон българският износ също отбелязва спад – тенденция, която продължава и през първата половина на 2024 г. 

Две вероятни обяснения за тази тенденция посочи Николай Вълканов, 

Едната според него е нормализацията на пазара след Ковид кризата, тъй като по време на пандемията имаше бум на търсенето на етерични масла с цел превенция и допълнителна здравна грижа, както и известно презапасяване. 

Втората причина е много по-тревожна – съществува вероятност част от крайните клиенти заради несигурността в европейското законодателство по отношение на химикалите, вече да са започнали да изваждат някои етерични масла от своите крайни продукти. 

Динамиката при топ 10 пазарите на етерични масла съвсем не е обнадеждаваща, тъй като 8 от топ 10 пазара трайно бележат спад, най –забележително намаление има на американския пазар, но сериозен спад също така се отчита на германския, испанския и нидерландските пазари. Положителна динамика има единствено в Индия и Швейцария.

Данните сочат също така, че с над 30% намалява износът на етерични масла от страната ни през 2023 г. спрямо 2022 г. Това показва, че и българският пазар страда от международната динамика. През първите 6 месеца на настоящата година спадът е 8%, но темпът на намаление е ограничен.