Заради честите валежи се създават отлични условия за развитие на гъбни болести в лозовите насаждения, затова стопаните трябва да спазват схемите за растителна защита, коментира за Агри.БГ специалистът по селекция, интродукция и сортоизучаване при лозата доц. д-р Симеон Крумов от Института по земеделие в Кюстендил

“Развитието на лозите тръгна добре тази година, напъпването беше в рамките на периода, който очаквахме. За момента има мазни петна от обикновена мана, пръсканията в насажденията продължават”, каза още той. 

“През миналата година, когато валежите в района на Кюстендилската котловина бяха почти ежедневни, а сутрешната роса се задържаше докъм 10-11 ч, нямаше възможност за пръскане, така че голяма част от хората допуснаха навлизането на мана и почти преди цъфтеж ресите опадаха. Тази година стопаните се справиха по-добре”, допълни доц. Крумов. 
По думите му растителнозащитните мероприятия в лозята трябва да започнат от самото начало, от напъпването на растенията, пръскайки с препарати против екскориоза и оидиум, след това комбинирайки за плазмопара витикола и други болести. 

Четете още: Започна приемът за кандидатстване по интервенцията за застраховане на винени лозя


“Ние от Института по земеделие в Кюстендил даваме съвети на хората, защото те имаха един стереотип на пръскане, който следва след 24 май, когато леторастите са по над 40-50 см. Тогава се предприемаха първите пръскания, а  това е погрешно и се допускат болести. Трябва да се спазват схемите на третиране от началото на вегетацията, защото валежите са много чести и почти всекидневни, има оросяване, има влага, има високи температури. Създават се отлични условия за развитие на гъбни болести, затова растителната защита трябва да започва съвсем рано”, допълни още специалистът. 

Към момента въпреки избързването на вегетацията при лозите обаче няма нарушаване на естественото развитие на насажденията и в Кюстендилския район и по долината на Струма се очаква добра реколта, нормална за годината, прогнозира доц. Симеон Крумов от Института по земеделие в Кюстендил.