“Наложи се земеделските стопани по-късно да засеят есенниците - пшеницата и ечемика. Поради това масово се забеляза шарено поникване, което се дължи на неравномерната влага в почвата. Това създава проблеми. На места в нивите има загинали кълнове, което ще се отрази и на развитието на посевите”, коментира за Агри.БГ Димитър Матеев, земеделски производител и специалист по растителна защита.
По-рано засетите обработваеми площи пък трябва да бъдат допълнително третирани с инсектициди заради наличието на различни вредители, като цикади, житна муха, които могат да пренесат болести. Това обаче ще стане ясно чак напролет, допълни още специалистът.
Технологичните карти: Какво показват сметките за зърнените и маслодайни култури?
“Последните дъждове провокираха есенниците да изникнат и нещата ще влязат в норми. Развитието на посевите е малко забавено, на места все още няма братене, но сме имали и други години, в които пшеницата и есенниците по-късно изникват, братят през март и пак са се получавали добри добиви”, каза Матеев.
По думите му там, където почвата е по-малко обработена в горния слой за сеитба, влагата се е задържала, което на практика ще доведе до по-бързо поникване на засетите семена.
“Последната година показа, че при такъв голям период от засушавания впоследствие редом с посева излизат и плевелите, които не са били провокирани през лятото и с обработките не могат да бъдат унищожени. Това може да доведе до по-ранно третиране през пролетта, предполагам през февруари. В зависимост от заплевеляването на региона, най-често стопаните влизат директно с комбиниран хербицид, който е за смесено заплевеляване, за да може едновременно да се направи правилната растителна защита”, обясни още специалистът.
Той посъветва стопаните да оглеждат площите с пшеница за болести, защото когато посевите тръгнат неравномерно в различни фази на развитието си, пшеницата не е така устойчива на болести и неприятели.
Агроном от Румъния: No-Till земеделието е бъдещето
“Земеделските стопани трябва да правят мониторинг на ларвите на житната муха. Тя снася ларва долу във възела на братене и някои от растенията директно отпадат, което може да доведе до загуба в посева. Тази година стопаните сгъстиха посевите си, завишиха сеитбените си норми. На места това може да компенсира, дори и да се стигне до загуба от даден вредител”, каза още Димитър Матеев.
0 КОМЕНТАРА