Екосхемите заемат около 25% от бюджета на директни плащания. Те са доброволни и плащането е на хектар. По тях може да бъде заявена само част от стопанството. Върху една и съща площ може да се приложи повече от една добра практика, която е включена в различни екосхеми. Тоест запазва се възможността за натрупване на екологични практики върху един хектар, припомни Аделина Стоянова – директор на Дирекция „Директни плащания”, разясни по време на Форум „Фермата” в Пловдив, на който Агри.БГ е медиен партньор.

Кампания 2025 за директни плащания стартира на 4 март

Една от екосхемите, по която има промени тази година, е тази за биологично земеделие (селскостопански животни). По отношение на обработваемите земи, които са заети с фуражни култури, в Наредба 3 вече има списък на фуражните култури, които могат да бъдат заявявани върху обработваеми земи в рамките на тази екосхема. 

В екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура (Еко-БРЕИ) има няколко изменения. От Кампания 2025 угарите, допустими за подпомагане, са до 7% от обработваемата земя в стопанството. 

Освен това към тази интервенция са добавени още две практики. Първата е поддържане на площи в местообитания на видове от значение за Общността. Те са еквивалентни на т.нар. слой на МОСВ. Фермерите, които имат площи в този слой и не извършват земеделска дейност върху тях, могат да бъдат компенсирани по Еко-БРЕИ. Но ако решите да продължите земеделската си дейност върху тези площи, може да го направите, но без да ги заявявате за подпомагане. 

Трета допълнителна възможност в рамките на Еко-БРЕИ е създаване на нови буферни ивици в обработваеми земи, като за всички елементи по отношение на екологичната инфраструктура се прилага плащане на хектар според типа земеползване на база на определените коефициенти за съответните елементи. 

По екосхемата за възстановяване на почвения потенциал и насърчаване на зеленото торене няма промени, а само прецизиране на текстовете. 

Не се променя и екосхемата за намаляване на използването на пестициди. И по двете практики, които са приложими, има забрана за употреба на препарати за растителна защита от първа професионална категория.

В екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения се прави следната промяна. Ивиците по края на парцелите на трайните насаждения, които до момента бяха допустими за подпомагане като отделна практика в тази интервенция, отново са допустими за подпомагане, само че по екосхемата за биологично разнообразие и екологична инфраструктура. Това е едно опростяване с цел всички ландшафтни елементи и практики да бъдат събрани в една екологична интервенция.

В екосхемата за екстензивно поддържане на постоянно затревени площи има съществени промени. През 2025 г. към постоянно затревените площи фермерите могат да добавят и обработваеми земи, които са заети с фуражни или протеинови култури. Те са изброени в приложение към наредбата, която предстои да бъде публикувана в Държавен вестник. 

„Обръщам внимание, че обработваемите земи самостоятелно не са допустими за подпомагане по тази интервенция. Тоест обработваеми земи могат да се подпомагат само в случаите, когато фермерът е заявил и има допустими за подпомагане постоянно затревени площи и прилага практиката за екстензивна паша. Другото изискване за включването на обработваемите земи е, че е необходимо запазване на съотношението на животински единици към цялата заявена площ (от 0,3 до 1 ЖЕ/ха).

Екосхемата за подобряване на биоразнообразието в горски екосистеми не е променена. 

Екосхемата за разнообразяване на отглежданите култури ще се прилага както досега, като се приемат и трайните насаждения, които се отчитат като една култура.